Zmarł Dietrich Mateschitz, właściciel Red Bulla

Właściciel i współzałożyciel Red Bulla, Dietrich Mateschitz, zmarł po długiej chorobie. Miał 78 lat.

Austriacki miliarder założył firmę produkującą napoje energetyczne w 1984 roku i miał ogromne zaangażowanie w rozwój wielu aspektów Formuły 1. Posiadał on 49% udziałów w Red Bullu i to za jego przyczyną marka wkroczyła do sportów motorowych.

Po raz pierwszy Red Bull pojawił się w Formule 1 w 1995 roku dzięki partnerstwu z Sauberem. Współpraca została zakończona na zakończenie sezonu 2001. Pod koniec 2004 roku kupił zespół Jaguar Racing od Forda, na bazie którego powstał Red Bull Racing. W tym samym roku wykupił również austriacki tor A1-Ring, który od tamtego czasu przeszedł gruntowną modernizację i został otwarty ponownie w 2011 roku, znany jako Red Bull Ring. Do samej F1 obiekt wrócił w sezonie 2014 i od tamtego czasu jest gospodarzem Grand Prix Austrii, a w latach 2020-21 także Grand Prix Styrii. W 2005 roku, wspólnie z Gerhardem Bergerem, wykupił ekipę Minardi od Paula Stoddarta, która została Scuderią Toro Rosso, dzisiejsze AlphaTauri.

Po pierwszy wielki sukces w Formule 1 Red Bull Racing sięgnął w 2010 roku, kiedy został mistrzem wśród konstruktorów, a Sebastian Vettel mistrzem kierowców. Ekipa z Milton Keynes wyczyn ten powtórzyła również przez trzy następne sezony. Po dominacji Mercedesa w erze silników V6, Max Verstappen został mistrzem F1 w sezonach 2021 oraz aktualny 2022, a Red Bull jest na krawędzi od zapewnienia sobie tytułu wśród konstruktorów, co może dokonać już w wyścigu o GP Stanów Zjednoczonych.

Poza aktywnością w sportach motorowych, Mateschitz był zaangażowany także w piłkę nożną. Stał się on właścicielem klubów SV Austria Salzburg i MetroStars, zmieniając ich nazwy odpowiednio na Red Bull Salzburg oraz New York Red Bulls. Z kolei w 2009 roku założył klub RB Leipzig.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze