Zwycięski bolid Lewisa Hamiltona zostanie wystawiony na aukcję

McLaren MP4-25A zawierający podwozie, z którym Lewis Hamilton wygrał Grand Prix Turcji w 2010 roku, zostanie wylicytowany na aukcji 17 lipca na Silverstone organizowanej przez RM Sotheby's.

McLaren MP4-25A był zasilany przez silnik V8 Mercedes-Benz FO 108X o pojemności 2,4 litra oraz korzystał z innowacyjnego wówczas «kanału F», który znacznie przyczynił się do poprawy osiągów. Kanał F wraz z wieloma innymi ulepszeniami pomógł zmniejszyć opór aerodynamiczny i pozwolił samochodowi zwiększyć prędkość na prostych o 9,7 km/h.  

Bolid zostanie wylicytowany podczas aukcji firmy RM Sotheby's, która odbędzie się 17 lipca na Silverstone. Jest to pierwszy zwycięski bolid siedmiokrotnego mistrza świata, który pojawił się na rynku. Jego wstępna cena waha się pomiędzy 5 milionów a 7 milionów funtów. Jednak zważywszy na wartość kolekcjonerską tych samochodów, większość z nich znajduję się w rękach prywatnych i zapewne nie trafi na rynek w najbliższym czasie, jego ostateczna cena zapewne będzie znacznie większa. Aukcja odbędzie się na żywo, kiedy to przez cały czas jej trwania Lewis Hamilton będzie jeździł MP4-25A po torze Silverstone.  

„Cieszymy się, że możemy rozszerzać naszą współprace z RM Sotheby's, ogłaszając pierwszą w historii sprzedaż samochodu, którym Lewis Hamilton wygrał Grand Prix w Formule 1” – przyznaje Kate Beavan, dyrektor działu Hospitality and Experiences w F1. „Czas sprzedaży nie mógł być lepszy, nieco ponad dziesięć lat od dwunastego zwycięstwa Lewisa w wyścigu w Stambule. Samochód zostanie wystawiony na sprzedaż publiczną na Silverstone, ojczyźnie wyścigów Formuły 1. Podczas tego specjalnego wydarzenia licytowany będzie samochód, który w czasie aukcji będzie jeździł po torze. To wyjątkowy sposób w jaki można sprzedać ten kultowy bolid”.

Źródło: rmsothebys.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league