F1 zamierza wypróbować sprinterskie wyścigi z odwróconą kolejnością startową

Formuła 1 rozważa wykorzystać planowane podwójne wyścigi na niektórych europejskich torach, aby wypróbować format wyścigu sprinterskiego z odwróconą kolejnością startową, który ustawiłby stawkę do wyścigu głównego.

W piątek odbyło się spotkanie z udziałem Liberty Media, FIA oraz zespołów. Podczas niego Liberty Media zaproponowało wykorzystanie obu planowanych podwójnych wyścigów (na Red Bull Ringu oraz na Silverstone, jeśli będzie do tego zielone światło), aby zamienić tradycyjne kwalifikacje na sobotni sprinterski wyścig, który ustawiłby stawkę do niedzielnej rywalizacji.

Kolejność startowa do proponowanego sobotniego wyścigu sprinterskiego ma być odwrócona względem pozycji w mistrzostwach. Wyniki z tego wyścigu wyznaczyłyby kolejność do wyścigu głównego.

Na chwilę obecną w planach jest wykorzystanie jednego z podwójnych wyścigów na każdym torze do przetestowania tego nowego formatu, co oznacza, że kwalifikacje do pozostałych wyścigów w kalendarzu mają odbyć się już w formie tradycyjnej. Umożliwi to jednocześnie łatwe odróżnienie dwóch wyścigów odbywających się na tym samym obiekcie, a także pozwoli na zebranie opinii, czy taka forma jest właściwa dla sportu i czy zostanie ponownie wykorzystana w przyszłości.

Wprowadzenie takiej zmiany wymaga zgody ze strony wszystkich zespołów. Według źródeł, przeciwny temu pomysłowi jest Mercedes, który zdominował erę silników hybrydowych zainaugurowaną w 2014 roku. To właśnie niemiecka ekipa miałaby najwięcej do stracenia przy obecnym formacie, ponieważ przy tym pomyśle Lewis Hamilton musiałby wystartować do wyścigu sprinterskiego z samego końca i przebić się przez stawkę, aby wywalczyć dobrą pozycję startową do wyścigu głównego.

Nie odbyło się jeszcze formalne głosowanie w tej sprawie, jednak ma ono nastąpić w przyszłym tygodniu. Szybkość podjęcia decyzji jest konieczna, ponieważ jeśli zespoły ostatecznie przychylą się do tego pomysłu, wówczas FIA musi przygotować odpowiednie przepisy do regulaminu sportowego, które pokryją wszystkie przypadki.

Sezon Formuły 1 ma wystartować w Austrii na torze Red Bull Ringu 5 lipca.

Źródło: the-race.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league