Włodarze Formuły 1 poinformowały o przedłużeniu kontraktu z organizatorami wyścigu o Grand Prix Australii do 2025 roku.

Po raz pierwszy Australia zorganizowała wyścig mistrzostw świata F1 w 1985 roku – wówczas rywalizację na torze Adelaide wygrał Keke Rosberg. Zmagania na tym obiekcie były rozgrywane do 1995 roku, po czym zostały one przeniesione do Melbourne. Za wyjątkiem sezonów 2006-2010, Australia otwierała sezon Formuły 1.

Chociaż nie znamy jeszcze oficjalnego kalendarza mistrzostw na przyszły sezon, niedawno potwierdzono, że wyścig o GP Australii w sezonie 2020 odbędzie się 15 marca. Jednocześnie wtedy Formuła 1 rozpocznie obchody 70-lecia istnienia sportu jako mistrzostw świata.

„Cieszymy się z odnowienia naszej współpracy z miastem Melbourne, które będzie organizować wyścig F1 o Grand Prix Australii do co najmniej 2025 roku. Decyzja o przedłużeniu obecnej umowy na kolejne dwa lata wynika z faktu, że to wydarzenie okazało się być wielkim sukcesem dla stolicy stanu Wiktoria, dla Australii oraz całego świata, ciesząc się ogromną popularnością wśród fanów i osób pracujących w Formule 1” – powiedział CEO Formuły 1 Chase Carey.

„Współpracując z naszym partnerem – Australian Grand Prix Corporation – planujemy sprawić, że GP Australii będzie jeszcze bardziej ekscytujące i spektakularne, zarówno jako wydarzenie sportowe, jak i forma rozrywki. Dzisiejsze ogłoszenie jest kontynuacją wiadomości z ubiegłego tygodnia w sprawie GP Wielkiej Brytanii i jest dowodem na to, że coraz więcej promotorów dzieli naszą długoterminową przyszłość Formuły 1. Nie możemy doczekać się powrotu do Melbourne od 12 do 15 marca przyszłego roku, aby obchodzić 25-lecie tego wyścigu oraz kontynuowania relacji, która pozwoli nam świętować co najmniej 30 lat w tym mieście w 2025 roku”.

Z kolei minister ds. sportu i turystyki stanu Wiktoria Martin Pakula dodał, że również cieszy się z przedłużenia współpracy na organizację wyścigu F1, który niezmiennie cieszy się ogromną popularnością.

„To fantastyczne wotum zaufania ze strony Formuły 1 na kontynuację organizowania wyścigów w Melbourne do co najmniej 2025 roku. Stan Wiktoria organizuje ważne wydarzenia lepiej niż jakiekolwiek inne miejsce na świecie i cieszę się, że Formuła 1 zdecydowała się skorzystać z opcji przedłużenia kontraktu i umożliwić rządowi stanu Wiktoria i Australian Grand Prix Corporation (AGPC) na dalszą organizację światowej klasy wydarzeń w rejonie” – stwierdził Pakula.

„GP Australii Formuły 1 znacząco przyczyniło się do pozycji Melbourne jako światowej stolicy sportu i dużych imprez, a wydarzenie jest kluczowym filarem międzynarodowego kalendarza sportowego Melbourne i Australii. Poza bezpośrednimi korzyściami dla Melbourne i stanu Wiktoria wynikającego z decyzji Formuły 1, przedłużenie kontraktu do 2025 roku zapewnia również benefity i pewność dla branży organizacji wydarzeń w stanie Wiktoria oraz związanej z nią bazy dostawców dla AGPC. Ponadto, zapewnia to AGPC możliwość dalszego ulepszania i rozwoju imprezy z korzyścią dla wszystkich kibiców i miłośników Formuły 1”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Formuły 1

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race