Pirelli podało dobór opon na GP Australii

Firma Pirelli opublikowała dobór ogumienia przez poszczególne zespoły na pierwszy tegoroczny wyścig Formuły 1 - Grand Prix Australii.

Włoski producent w tym sezonie w swojej randze opon będzie miał do zaoferowania 5, a nie jak dotychczas 7, rodzajów mieszanek. Od tego roku stopień twardości ogumienia jest oznaczony symbolami od C1 (najtwardsza) do C5 (najbardziej miękka). W Australii Pirelli wykorzysta opony C2, C3 i C4, czyli zbalansowane pod względem przyczepności i zużycia na tle całej gamy.

Kolejną zmianą jest również fakt, że na potrzeby uproszczenia w trakcie weekendu wyścigowego opony będą miały swoje potoczne nazwy: twarde (białe), pośrednie (żółte) oraz miękkie (czerwone), co ma na celu ułatwienie stwierdzenia, z jakiego ogumienia korzysta obecnie dany kierowca.

Pierwsza tegoroczna runda w Australii pokazała jednak, że nie zmieniła się strategia zespołów względem dobierania poszczególnych rodzajów mieszanek – cała stawka tradycyjnie już postawiła na najbardziej miękkie opony.

Czołowe trzy zespoły, a więc Mercedes, Ferrari i Red Bull, będą mieć do dyspozycji po dziewięć kompletów opon miękkich. Dodatkowo wszyscy kierowcy tych ekip, za wyjątkiem Charlesa Leclerca, otrzymają tylko jeden obowiązkowy zestaw twardej mieszanki.

Pozostała część stawki również zdecydowała się na bardzo podobną strategię. Najbardziej agresywnie do tematu podszedł zespół Renault, dobierając swoim kierowcom po 10 kompletów miękkiego ogumienia. Zachowawcze podejście zastosowały z kolei ekipy Racing Point oraz Williams, których zawodnicy otrzymają po 8 zestawów najbardziej miękkiej mieszanki.

Robert Kubica otrzyma dwa komplety twardych opon – o jeden więcej niż jego zespołowy kolega George Russell, kosztem jednego zestawu miękkiego ogumienia.

Grand Prix Australii odbędzie się już za niecałe 2 tygodnie, 17 marca.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Pirelli

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league