W 2013 puchar dla kierowców każdej klasy

W przyszłym sezonie FIA przyzna mistrzostwo wśród kierowców w każdej z kategorii obecnej w Długodystansowych Mistrzostwach Świata. Zmianę zaproponował nadzorca FIA WEC, organizacja ACO.

Tegoroczne Długodystansowe Mistrzostwa Świata zakładają przyznanie tytułu mistrzów dla najlepszego zespołu każdej z kategorii (LMP1, LMP2, GTE Pro i GTE Am). Wśród kierowców, puchar otrzymają jednak tylko najlepsi kierowcy z całej stawki – a to jednoznacznie wskazuje, że znajdzie się on w rękach czołowych zawodników LMP1, kategorii bezkonkurencyjnej w stosunku do pozostałych pojazdów walczących w FIA WEC.

Z pewnością nie podobało się to kierowcom rywalizującym w innych kategoriach – wątpliwości miała również organizacja ACO, w praktyce odpowiedzialna za wyścigu długodystansowe klasy Le Mans. Właśnie ona zaproponowała zmianę, która wprowadzałaby nagradzanie także najlepszych kierowców kategorii LMP2 oraz obu klas pojazdów GTE – a po pozytywnym rozpatrzeniu jej przez Światową Komisję FIA ds. Wyścigów Długodystansowych, FIA postanowiła wprowadzić zmianę w życie.

W przyszłym sezonie, nagrodę otrzyma więc zarówno najlepszy zespół, jak i najlepsi kierowcy każdej z kategorii obecnej w FIA WEC. Status Mistrzów Świata pozostawiono dla najlepszych ogólnie kierowców (czyli w praktyce tych z kategorii LMP1) – najlepsi z całej stawki pojazdów GTE otrzymają natomiast Puchar Świata. Jeszcze inaczej będzie nazywać się nagroda dla czołowych kierowców słabszych klas pojazdów – LMP2 i GTE Am – tu, mistrzowie otrzymają Puchar Endurance.

Pierwszy wyścig sezonu 2013 FIA WEC zaplanowano na 14 kwietnia na torze Silverstone w Anglii.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league