Ogrzewacze opon powrócą na 24h Le Mans?

Szef Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC Frédéric Lequien zasugerował, że zakaz stosowania urządzeń podgrzewających opony znów może zostać zniesiony na czas wyścigu 24 godziny Le Mans.

Mistrzostwa świata wprowadziły całkowity zakaz „używania jakiegokolwiek urządzenia termicznego lub zatrzymującego ciepło” przed sezonem 2023. Po serii wypadków na torze Spa-Francorchamps podjęto decyzję o jego zniesieniu na czas wyścigu Le Mans z powodów bezpieczeństwa. Nie przywrócono jednak drogich, zaawansowanych koców grzewczych na każde koło, a proste ogrzewane namioty, w których zespoły mogły przechowywać opony w wyższej temperaturze niż ta na zewnątrz.

„Na razie decyzja co do Le Mans nie została podjęta” – powiedział Lequien. „Musimy jeszcze raz dokładnie wszystko omówić, aby upewnić się, że jest to [rozegranie wyścigu bez ogrzewania opon] wykonalne. Le Mans jest bardzo specyficzne ze względu na różnice temperatur [między dniem i nocą], różne kategorie i różnice w umiejętnościach kierowców. Gdy opuszczasz aleję serwisową o trzeciej w nocy, a temperatury są dość niskie, jest to wykonalne, ale kierowcy muszą się do tego dostosować, a na to potrzebujemy czasu”.

Podwójnie punktowany 24-godzinny wyścig Le Mans jest szczególną rundą w kalendarzu WEC, w której bierze udział wiele zespołów i kierowców niezgłoszonych do całego sezonu. Regulamin mistrzostw mówi jasno o tym, że zasady rywalizacji na Circuit de la Sarthe ustala regulamin uzupełniający, który nadpisuje wszystkie przepisy WEC. Pod tym względem nie ma więc przeciwskazań, aby umożliwić ogrzewanie opon tylko na jedną rundę.

Lequien wykluczył, aby miały zostać dopuszczone podczas innych rund: „Mogę powiedzieć, że na resztę sezonu usuniemy podgrzewacze opon, bez dwóch zdań”.

W WEC funkcjonuje dwóch dostawców opon: Michelin zaopatruje czołową klasę hipersamochodów, natomiast Goodyear nową kategorię LMGT3 oraz uczestniczącą tylko w 24h Le Mans klasę LMP2.

Regulamin uzupełniający wyścigu Le Mans jest zazwyczaj publikowany przed końcem poprzedniego roku kalendarzowego.

Źródło: motorsport.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze