Rano, Lola szybsza od HPD

Guy Smith był najszybszy w pierwszej sesji treningowej na torze Virginia. Brytyjczyk z załogi Dyson Racing pokonał Klausa Grafa z Muscle Milk – najszybszy w GT był Matteo Malucelli.

Nie jest to może zbyt wiążące – ale i tak, w tym sezonie nie zdarza się zbyt często, by to Lola nr 16 znalazła się w którejś z sesji wyżej od HPD zespołu Pickett Racing. Stało się tak w pierwszym, piątkowym treningu – Guy Smith okazał się być lepszy od Niemców z załogi nr 6 – i to aż o ponad sekundę. Przy braku powodów (np. pogody), dla których Klaus Graf i Lucas Luhr mieli rezygnować z treningu, jest to więc sprawa nieco dziwna – choć w praktyce wiemy, że wyścig ma zasady inne, niż sesje czasowe.

W P1 wyniki więc znamy – z czasem bliskim 1:37, Guy Smith o 1.2 sekundy pokonał Klausa Grafa. Prawie 7 sekund wolniejsza była natomiast Katherine Legge, po raz kolejny testująca zamkniętą wersję Deltawing – ten, w tabeli wyników znalazł się tym razem między prototypami kategorii PC.

Nieco wyżej były prawie wszystkie pojazdy z kategorii P2 – prawie, bo słabo wypadli Scott Sharp i Anthony Lazzaro, z najlepszym przegrywając tu o 4 sekundy. Na czele znalazł się natomiast Ryan Briscoe – a o 0.1 sekundy, prowadzących w klasyfikacji Marino Franchittiego i (najszybszego tu) Guya Cosmo pokonał Johannes van Overbeek z prototypu nr 02 od Extreme Speed. I jeszcze jedna uwaga – partnerem Cosmo i Franchittiego w Virginii będzie nie Scott Tucker – ale weteran wyścigów, także tych długodystansowych, Szwed Stefan Johansson.

W kategorii PC, pierwszy trening sugeruje, że Mike Guasch nie będzie mógł cieszyć się już w Virginii z mistrzostwa serii – choć jego zmiennik Dane Cameron był najszybszy (i to z przewagą ponad sekundy), kolejne dwie pozycje zajęły załogi czołowych oponentów Guascha, Jonathana Bennetta i Tristana Nuneza. W pierwszym przypadku był to Tom Kimber-Smith – w drugim, najlepszy wynik załogi nr 18 uzyskał sam Nunez.

Dość wyraźnie szybszy od konkurentów był także czołowy kierowca kategorii GT – Matteo Malucelli czasem 1:46.501, o 0.6 pokonał Olivera Gavina z Corvette nr 4. Różnica ta jest tym wyraźniejsza, że w kolejnych 0.3 sekundy zmieściło się aż sześciu przeciwników – przy czym szybszy od Billa Auberlena z BMW nr 55 oraz Jonathana Bomarito i Marca Goossensa z Viperów był Marco Holzer w Porsche nr 48 ekipy Paul Miller Racing. Siódmy był Anthony Garcia z Corvette nr 3 – a Joey Hand z BMW nr 56 tracił do lidera już ponad 1.6 sekundy.

W GTC, nienajlepiej wypadł za to Kuba Giermaziak, który w Porsche nr 31 od NGT zajął ostatnie miejsce w stawce – na czele znaleźli się natomiast kierowcy z załóg liderów kategorii, walczący o mistrzostwo Jeroen Bleekemolen z Alex Job Racing i Spencer Pumpelly z Flying Lizards Motorsport. Różnica między nimi wyniosła tu 0.3 sekundy – o kolejne 0.2 gorszy był zmiennik trzeciego pretendenta do mistrzostwa, Sean Edwards, który już jednak nie będzie się z pucharu cieszył razem z Henrique Cisnerosem.