Zmiany balansu wydajności przed testem w Sebring

IMSA poinformowała o zmianach w balansie wydajności pojazdów przed testem na torze Sebring. Zmiany obejmą m.in. pojazdy BMW, które sugerowało krzywdzące BoP w wyścigu Daytona.

W oświadczeniu wydanym po 24-godzinnej batalii BMW jasno sugerowało, że jedną z głównych przyczyn słabej postawy nowych M8 GTE w wyścigu był nieodpowiedni balans wydajności. Szef BMW Jens Marquardt stwierdził wówczas, że samochody tej marki „już przed startem mogły być poza rywalizacją o czołowe pozycje”, a także zapowiedział „produktywne i otwarte rozmowy w kwestii znalezienia odpowiednich wyznaczników balansu wydajności w nadchodzących wydarzeniach, począwszy od Sebring”.

Choć nie wiadomo jaki wpływ na decyzje IMSA miały te rozmowy, w najnowszej tabeli bilansu wydajności mistrzostw SportsCar BMW otrzymało kilka zmian. Najważniejszą będzie modyfikacja turbodoładowania, które choć zmniejszy moc silników M8 na poziomie 2500, 3000 i 4000 obrotów na minutę, zwiększy ją przy wyższych obrotach.

Ponadto BMW otrzyma większy o 2 litry zbiornik paliwa. Te zmiany dosięgną również Porsche i Forda, przy czym 911 otrzyma zbiornik o 2 litry większy, a zwycięzca z Daytony o 2 mniejszy.

W słabszej klasie GT także nie obędzie się bez modyfikacji. Zwycięskie Lamborghini będzie miało o 1 mm szerszy ogranicznik przepływu powietrza, co zrówna go ze średnicą w Audi R8, pojeździe korzystającym z tego samego silnika V10. O 1 mm mniejszy ogranicznik i o 5 mm większy prześwit otrzyma natomiast Mercedes-AMG, który będzie jednak o 5 kg lżejsze. W większości pojazdów GT3 zmianie ulegną również zbiorniki paliwa, o 3 litry większe u Acury i Lamborghini, o 2 u BMW, a o 2 mniejsze u Ferrari, Lexusa i Mercedesa-AMG.

Innego typu zmiany pojawią się wśród wyścigowych prototypów. Tu wszystkie cztery prototypy DPi będą mogły skorzystać z pakietu aerodynamicznego dużego docisku, przy standardowych rozwiązaniach akceptowanych przez FIA dostępnych dla prototypów Onroak (Ligier), Oreca i Riley-Multimatic. Jedyną zmianą z tabeli balansu wydajności będzie tu o 3 litry zmniejszony bak u Acury.

Testy na torze Sebring odbędą się w dniach 20-23 lutego. Udział zapowiedziały zespoły z 35 pojazdami, z czego 14 to prototypy, a 8 pojazdy GTLM.

Źródło: imsa.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league