Po teście F1 nadal jestem w siódmym niebie — Wywiad z Jessicą Hawkins

Ten wywiad był możliwy dzięki wsparciu naszych czytelników. Jeśli chcesz czytać więcej ekskluzywnych wywiadów 1-na-1, postaw nam kawę!

Jessica Hawkins stała się pierwszą od wielu lat kobietą, która przetestowała nowoczesny samochód Formuły 1. Roksana Ćwik porozmawiała w Katarze z Ambasadorką Astona Martina o jej jeździe bolidem F1, przygotowaniach, nowej serii F1 Academy oraz szansach kobiet w sportach motorowych.

Click here for English version

Jak się czujesz po przetestowaniu bolidu Formuły 1?
Oczywiście czuję się niesamowicie. Mój kark przez dobrych kilka dni przypominał mi solidnie, że prowadziłam samochód Formuły 1. To niesamowite uczucie i nadal jestem w siódmym niebie.

Ile czasu poświęciłaś na przygotowania do tego testu?
Oczywiście poświęciłem wiele czasu na przygotowania. Wiedziałam, że to się wydarzy, więc miałam dodatkowy czas na przygotowania. Spędziłam sporo, koncentrując się na karku i ogólnie zwiększając intensywność treningu. Wszystko to pomogło, ale mój kark wciąż był trochę obolały.

Czy odczułaś efekty testu i prowadzenia samochodu Formuły 1 na sobie? Również tego docisku w bolidzie F1?
Kark bolał mnie przez kilka dni po teście, ale się tego spodziewałem. Minęło trochę czasu, od kiedy jeździłam w W Series, więc myślę, że cokolwiek bym prowadziła z dużym dociskiem, bolałoby, ponieważ przez jakiś czas nie siedziałam za kierownicą. To nie było całkowite zaskoczenie. Wiedziałam, że to prawdopodobnie będzie bolesne.

Czy jest duża różnica między W Series a bolidem Formuły 1?
To ogromna różnica, to ogromny krok. Byłam jednak na niego bardzo, bardzo gotowa.

Nie wiem, czy widziałaś, ale pojawiły się różne komentarze po twoim teście. Czy uważasz, że kobiety wciąż muszą udowadniać innym, zwłaszcza w F1, że możemy robić rzeczy tak, jak robią to mężczyźni?
Zdecydowanie. Oczywiście, nie jest miło widzieć, że nadal pojawia się wiele takich komentarzy, ale mam wrażenie, że osoby je piszące w rzeczywistości nie wiedzą, o co chodzi. Opiera się to na stereotypach. Dlatego uważam, że osoby ważne, wysoko postawione w motorsporcie, nie piszą takich komentarzy, więc są w zasadzie nieistotne i niepotrzebne. Nie czytam ich zbyt wiele, ponieważ myślę, że jedyną rzeczą, jaką to wywoła, jest wątpliwość w siebie, a nie potrzebuję tego. Nie interesuje mnie, co ktoś inny ma do powiedzenia.

Jesteś wzorem do naśladowania dla wielu dziewczyn. Czy czujesz, że ludzie bardziej cię wspierają po tym teście?
Tak, zdecydowanie. Reakcja była niesamowita i naprawdę miło jest to czytać. Nie dostałam żadnej złej wiadomości. Wszyscy byli bardzo pomocni. Naprawdę otrzymałam wiele pozytywnych wiadomości. Młode dziewczyny mówią «dziękuję za inspirację» i podobne treści. Nawet rodzice młodych dziewczyn piszą mi: «Moja córka cię uwielbia». Bardzo miło się to czyta.

Czy rozmawiałaś z kierowcami, Fernando czy Lance'em, po tym teście?
Nie. Felipe [Drugovich] był bardzo pomocny w moich przygotowaniach.

Zatem współpracowałaś z Felipem?
Cóż... Oczywiście, on miał już wcześniej kilka dni spędzonych w bolidzie, więc jeśli miałam jakieś pytania, szłam i pytałam go, a on był pomocny.

Jakie to uczucie wygrać wyścig?
Wygrać wyścig? Bardzo dobre. Nie ma niczego, co można by z tym porównać. Nic nie dorównuje wygranej. Dlatego wszyscy jesteśmy tutaj.

Czy uważasz, że koniec końców pojawi się kobieta w F1? Wiemy, że jedna z nowych ekip, które miały cel wejścia na do stawki F1, chciała poświęcić jeden wyścigowy fotel dla kobiety. Czy uważasz, że to nastąpi wcześniej czy później?
Nie sądzę, że to wydarzy się z dnia na dzień. Nie uważam, że to będzie miało miejsce w ciągu najbliższych kilku lat. Myślę jednak, że zbliżamy się coraz bardziej do tego momentu i pewnego dnia będziemy mieli kobietę kierowcę Formuły 1.

Kiedy będziemy mogli zobaczyć cię w pierwszym piątkowym treningu F1?
Nie wiem. Obecnie to nie jest zbyt realna opcja ze względu na punkty superlicencji. Ale nigdy nie mów nigdy. Będę się do tego przygotowywać, tak na wszelki wypadek.

Czy będzie więcej testów podobnych do tych na Węgrzech? Czy wiesz coś więcej?
Na razie nie ma nic oficjalnego, ale chciałabym myśleć, że o tym rozmawiają. Nic nie jest jednak jeszcze pewne i nie ma żadnych wiadomości. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby to zrealizować.

Co sądzisz o nowej serii dla kobiet, F1 Academy?
Uważam, że jest fantastyczna. Oczywiście daje to platformę również dla młodszej generacji, aby dziewczyny spojrzały na to i pomyślały, że to coś, w czym mogą brać udział. W przyszłym roku będzie to jeszcze większe i lepsze. Z niecierpliwością oczekuję współpracy z zespołem Aston Martin w programie F1 Academy.

Czy nie uważasz, że tracimy okazję do zobaczenia dziewcząt? Tylko finałowa runda podczas nadchodzącego GP USA będzie transmitowana na żywo.
Tak, ale to nowe mistrzostwa, które powstało w tym roku. Musieli się odnaleźć. Jest wiele rzeczy do załatwienia. W przyszłym roku będzie to większe i lepsze przedsięwzięcie. Myślę, że w przyszłym sezonie prawdopodobnie wszystkie wyścigi będzie transmitowane. Nie wiem, ale to tylko przypuszczenia. Tak czy inaczej, są to nowe mistrzostwa, więc wspaniale jest widzieć, że przeskakują na większe i lepsze rzeczy w przyszłym roku.

Jak powiedziałaś, będziesz zaangażowana w przyszłym roku. Czy rozmawiałaś z Susie Wolff, dyrektorem zarządzającym F1 Academy?
Tak, Susie i ja rozmawiałyśmy krótko i jestem pewna, że będę miała okazję rozmawiać z nią bliżej, kiedyś w przyszłości.

Trzymam kciuki, żebyśmy cię zobaczyli w F1. Miejmy nadzieję, że już wkrótce. Powodzenia i nie poddawaj się!
Dziękuję bardzo.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze