Gary Paffett zamienił pole position na zwycięstwo w sobotnim wyścigu Deutsche Tourenwagen Masters w holenderskim Zandvoort. Brytyjczyk powiększył dzięki temu swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Reprezentant Mercedesa utrzymał za sobą na starcie swoich zespołowych kolegów Pascala Wehrleina, Paula di Restę i Lucasa Auera. Za nimi, do przodu przebijał się lokalny kierowca Robin Frijns, który w przeciągu dwóch okrążeń wyprzedził dwójkę kierowców BMW Marco Wittmanna i Timo Glocka, awansując tym samym na piątą lokatę. O dwie pozycje awansował również Mike Rockenfeller, wyprzedzając Augusto Farfusa i René Rasta w walce o dziewiąte miejsce.

Pierwsze pitstopy miały miejsce już na pierwszym okrążeniu, a jako pierwszy kierowca z czołówki na zmianę opon zjechał na trzecim okrążeniu Wittmann, w którego ślady na kolejnych kółkach poszli Glock i Frijns – kierowca Audi powrócił na tor na czele tej grupy, przed Glockiem i Wittmannem.

Gdy Paffett utrzymywał pewne prowadzenie, jadący na drugiej pozycji Wehrlein zjechał do boksów na ósmym okrążeniu. Nieudany, 12-sekundowy postój sprawił jednak, że spadł on za swojego zespołowego kolegę di Restę, który to odbył swój pitstop o dwa kółka wcześniej. Paffett zjechał na dziewiątym okrążeniu i powrócił przed tą dwójką, a na 13. kółku w boksach pojawił się Auer – Austriak po swoim wyjeździe musiał stoczyć walkę z Frijnsem, po której powrócił na efektywne czwarte miejsce.

Kiedy wszyscy pozostali kierowcy mieli za sobą już swoje pitstopy, na prowadzeniu znajdował się René Rast. Strategia aktualnego mistrza serii okazała się jednak pechowa, bowiem na 19. okrążeniu w drugim zakręcie rozbił się inny kierowca Audi Nico Müller, powodując tym samym wyjazd samochodu bezpieczeństwa.

Jako, że postój odbyty podczas neutralizacji nie liczy się jako obowiązkowy, Niemiec pozostał na torze i przewodził stawce podczas restartu na 26. okrążeniu. Utrzymał on za sobą czwórkę kierowców Mercedesa, wewnątrz której doszło do jedynej znaczącej zmiany pozycji – Auer wyprzedził Werheleina, a gdy Rast zjechał do boksów na przedostatnim okrążeniu, awansował on na trzecie miejsce. Zwycięstwo odniósł Paffett, dzięki czemu powiększył swoje prowadzenie do 21 punktów nad drugim na mecie di Restą. Wehrlein zajął czwarte miejsce, przed Frijnsem, Glockiem i Wittmannem, a punktowaną dziesiątkę uzupełnili Farfus, Joel Eriksson i Jamie Green.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 2 Gary Paffett HWA Mercedes-AMG 34 okr.
2 3 Paul di Resta HWA Mercedes-AMG + 1,422
3 22 Lucas Auer HWA Mercedes-AMG + 1,865
4 94 Pascal Wehrlein HWA Mercedes-AMG + 2,290
5 4 Robin Frijns Audi Sport Team Abt Sportsline + 2,697
6 16 Timo Glock BMW Team RMG + 4,122
7 11 Marco Wittmann BMW Team RMG + 6,863
8 15 Augusto Farfus BMW Team RMG + 7,201
9 47 Joel Eriksson BMW Team RBM + 7,867
10 53 Jamie Green Audi Sport Team Rosberg + 8,548
11 28 Loïc Duval Audi Sport Team Phoenix + 8,885
12 7 Bruno Spengler BMW Team RBM + 10,099
13 48 Edoardo Mortara HWA Mercedes-AMG + 10,458
14 25 Philipp Eng BMW Team RBM + 10,787
15 99 Mike Rockenfeller Audi Sport Team Phoenix + 11,444
16 23 Daniel Juncadella HWA Mercedes-AMG + 11,918
17 33 René Rast Audi Sport Team Rosberg + 39,538
NSK 51 Nico Müller Audi Sport Team Abt Sportsline  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Wyniki

Partnerzy

rally and race