Neuville wygrał Rajd Akropolu, trzy Hyundaie na podium

Thierry Neuville odniósł pierwsze w tym roku zwycięstwo w WRC dzięki triumfowi w historycznym dla Hyundaia Rajdzie Akropolu, ponieważ zespół po raz pierwszy w historii zajął wszystkie miejsca na podium za sprawą Otta Tänaka i Daniego Sordo.

Ostatniego dnia rywalizacji, kiedy załogi miały do pokonania trzy odcinki specjalne, Neuville obrał zachowawcze podejście i wygrał rajd z przewagą 15 sekund nad Tänakiem. Sam Tänak mógł pokusić się o wygraną po triumfach w dwóch ostatnich rundach, aby dodatkowo przedłużyć swoje szanse w walce o tytuł, lecz za to wywalczył maksymalną liczbę 5 punktów za wygranie Power Stage’u.

Dla Neuville’a to pierwszy triumf od ubiegłorocznego Rajdu Katalonii. Belg był na dobrej drodze, by mieć zwycięstwo w domowym belgijskim Rajdzie Ypres, lecz przedwcześnie odpadł z rywalizacji. Z kolei Dani Sordo zabezpieczył piąte z rzędu trzecie miejsce, zapewniając Hyundaiowi historyczny wynik. Po trudnej pierwszej połowie sezonu, w której kierowcy mieli spore problemy z wprowadzonym w tym sezonie układem hybrydowym, Tänak wygrał Rajd Sardynii, a następnie rozgrywane ostatnio Rajd Finlandii i Rajd Ypres. Teraz, południowokoreański producent wywalczył po raz pierwszy w historii wszystkie miejsca na podium.

Pierre-Louis Loubet z M-Sportu, który przez moment był nawet liderem tego rajdu, nadrobił stratę po sobotnim przebiciu opony i wyrównał najlepszy w karierze wynik, zdobywając czwarte miejsce. Z kolei zespołowy kolega Craig Breen, który w piątek stracił dwie minuty również na skutek kapcia, wywalczył piątą lokatę.

Był to trudny rajd dla Toyoty. Najlepszym kierowcą japońskiej ekipy okazał się być Takamoto Katsuta, który zajął szóste miejsce. Miał on jednocześnie szczęście, ponieważ mało brakowało, a także doznałby przebicia opony na ostatnim odcinku specjalnym. Elfyn Evans, który po sobocie zajmował czwartą pozycję, nie dojechał do mety rajdu, zaś Esapekka Lappi odpadł z walki o czołowe pozycje jeszcze w sobotę – w obu przypadkach problemem była usterka mechaniczna.  

Lider mistrzostw Kalle Rovanperä już po raz drugi z rzędu nie znalazł się w czołowej dziesiątce. Fin najpierw w piątek czyścił trasy, tracąc sporo czasu, a w sobotę uderzenie w drzewo kosztowało go kolejne kilka minut. Ostatecznie wywalczył on cztery punkty za drugi czas na Power Stage, jednak jego przewaga w klasyfikacji kierowców zmalała do 53 punktów.

W WRC 2 triumf wywalczył Emil Lindholm po prowadzeniu przez cały rajd, pokonując Nikołaja Gryazina różnicą 36,1, sekundy. Trzecia lokata przypadła Alexandrowi Tsouloftasaowi po tym, jak Yohan Rossel rolował na ostatnim oesie.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Nowej Zelandii, który zostanie zorganizowany w dniach 29 września – 2 października.

PNrZałogaZespół Rezultat
111

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT3:34:52,0
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 15,0
36

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:49,7
42

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
M-Sport Ford WRT+ 3:42,2
542

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 4:09,0
618

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 6:21,1
725

Emil Lindholm
Reeta Hämäläinen
Toksport WRT 2+ 7:46,6
823

Nikołaj Gryazin
Konstantin Aleksandrow
Toksport WRT 2+ 8:22,7
950

Alexandros Tsouloftas
Ross Whittock
Alexandros Tsouloftas+ 10:53,8
1024

Eyvind Brynildsen
Roger Eilertsen
Toksport WRT+ 10:56,7

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze