Rovanperä liderem Rajdu Safari, problemy rywali

Kalle Rovanperä znajduje się na prowadzeniu po piątkowej części rywalizacji w Rajdzie Safari. Przedwcześnie dzisiejsze jazdy zakończył Sébastien Loeb, który doznał awarii układu napędowego, zaś Sébastien Ogier, który prowadził przez większość dnia, doznał przebicia opony w samej końcówce.

Po pierwszym czwartkowym krótkim oesie, na którym najszybszy czas uzyskał Ogier, załogi przystąpiły do 6 odcinków specjalnych w piątek. Rovanperä jednak miał już pewną stratę po tym, jak na OS1 dnia poprzedniego doznał przebicia opony, jednak nie przeszkodziło mu to w tym, aby walczyć w czołówce, zaś po czwartym oesie lider klasyfikacji sezonu był już w TOP3. Dodatkowo wykorzystał on pecha swoich rywali.

Wśród kierowców z problemami byli Ogier i Evans. Ogier znajdował się na prowadzeniu przez większość piątku za wyjątkiem jednego oesu, kiedy to na prowadzenie chwilowo wysunął się Evans. Na ostatnim dzisiejszym oesie Francuz musiał jednak zmienić koło z powodu przebicia i stracił na tym sporo czasu. Sama pozycja lidera również do Evansa nie należała zbyt długo, także z powodu kapcia, ale mimo to utrzymywał czołowe pozycje.

Przed Evansem znalazł się jednak Takamoto Katsuta, który po piątku jest na bardzo wysokim, drugim miejscu. Japończyk stracił co prawda czas na ostatnim oesie po tym, jak musiał zwolnić i zatrzymać się z powodu Craiga Breena z M-Sportu, który doznał uszkodzenia zawieszenia. Katsuta otrzymał jednak później od sędziów notowany czas, dzięki czemu powrócił na drugie miejsce w tabeli i przed sobotnią częścią rywalizacji traci do Rovanpery 14,6 sekundy, zaś nad Evansem ma 7,8 sek. zapasu.

Na czwartej lokacie plasuje się Ott Tänak. Estończyk nie miał jednak bezproblemowego dnia. Na pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym pękła łopatka do zmiany biegów. W ramach naprawy wykorzystał on wspornik koła zapasowego jako zamiennik i później był w stanie dwukrotnie finiszować na oesach w czołowej trójce. Za nim znalazł się jego zespołowy kolega z Hyundaia, Thierry Neuville. Belg stracił czas, gdy jego samochód miał mniejszą moc z powodu zebrania zbyt dużej ilości piasku, a także z powodu ogólnych problemów z prowadzeniem jego i20 N. Z kolei szóste miejsce zajmuje Ogier.

Piątek nie był dobrym dniem dla M-Sporta Forda. Na mecie ostatniego dzisiejszego odcinka specjalnego znalazł się jedynie Gus Greensmith, jednak ma on aż 15 minut straty z powodu konieczności dokonania napraw. W pewnym momencie Brytyjczyk jechał na trzech kołach z powodu sporych uszkodzeń, jakich doznał na odcinkach specjalnych. Loeb zatrzymał się na dojeździe do południowego serwisu z powodu awarii związanej z układem hybrydowym, podczas gdy Adrien Fourmaux doznał problemów ze skrzynią biegów.

W WRC 2 zdecydowanym liderem jest polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, którzy mają ponad minutę przewagi nad resztą stawki w swojej klasie. Ponadto zajmują oni ósme miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu.

W sobotę załogi będą miały do pokonania 6 odcinków specjalnych.

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT1:20:58,1
218

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 14,6
333

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 22,4
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 25,3
511

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 57,5
61

Sébastien Ogier
Benjamin Veillas
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:08,2
72

Oliver Solberg
Elliott Edmondson
Hyundai Shell Mobis WRT+ 4:27,1
820

Kajetan Kajetanowicz
Maciej Szczepaniak
Kajetan Kajetanowicz+ 9:51,1
942

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 10:24,6
1022

Sean Johnston
Alexander Kihurani
Saintéloc Junior Team+ 11:04,6

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze