Sordo utrzymuje prowadzenie w Rajdzie Sardynii

Dani Sordo utrzymał prowadzenie po pełnym akcji sobotnim dniu Rajdu Sardynii, utrzymując za plecami Sébastiena Ogiera oraz Thierry’ego Neuville’a.

Po czyszczeniu tras przez cały piątek przez Elfyna Evansa oraz Ogiera, teraz ten obowiązek spadł na Sordo, który prowadził po wczorajszej części zmagań. Duet Toyoty od razu wykorzystał lepszą pozycję startową i pojechał najszybciej na otwierającym dzień OS7 Monte Lerno (22,08 km), chociaż Sordo mimo przecierania drogi stracił tylko pięć sekund.

Ogier, który na tym oesie był w stanie wyprzedzić w klasyfikacji generalnej rajdu Neuville’a, ruszył w pogoń za zajmującym drugie miejsce reprezentantem M-Sportu Teemu Suninenem. Brytyjski zespół ostatecznie nie mógł zaliczyć startu w Rajdzie Sardynii do udanych. Najpierw w piątek po awarii silnika w samochodzie Esapekki Lappiego Fin nie był w stanie powrócić na trasy. Później na trzecim dzisiejszym oesie kamień uderzył w pasek alternatora – co prawda Brytyjczyk był w stanie założyć drugi pasek na dojazdówce, jednak akumulator był zbyt rozładowany, aby kontynuować jazdę. Ostateczny pech sięgnął również Suninena, który doznał problemów z centralnym mechanizmem różnicowym, w wyniku którego niemożliwe było użycie hamulca ręcznego na nawrotach – z tego względu Fin stracił kilka pozycji w klasyfikacji, lecz był w stanie kontynuować jazdę.

Na drugim dzisiejszym oesie dnia OS8 Coiluna – Loelle (15 km) najlepszym czasem popisał się Sordo, zaś na OS9, który był drugim przejazdem Monte Lerno, po oesowe zwycięstwo sięgnął Ogier. Na zakończenie porannej pętli na OS10 Coiluna – Loelle 2 najszybciej pojechał z kolei Neuville, który jednocześnie powrócił na drugie miejsce w klasyfikacji rajdu.

Po długim serwisie, po południu na załogi czekały kolejne dwa odcinki specjalne, które były powtórką z piątkowego popołudnia. Na OS11 Sedini - Castelsardo 2 (14,72 km) oraz OS12 Tergu - Osilo 2 (12,81 km) ponownie najszybciej pojechał Ogier, dzięki czemu ponownie wyprzedził Neuville’a i odzyskał drugą lokatę, lecz różnica między nimi przed niedzielą wynosi zaledwie 1,5 sekundy. Neuville i tak może mówić o szczęściu, ponieważ po zdecydowaniu się na bardziej miękkie opony niż rywale, jego ogumienie szybciej się zużyło – w efekcie uderzył on w belę siana po szerokim wyjeździe, kiedy chciał pokonać wąski most.

Mimo pogoni Ogiera, Sordo utrzymał sporą, 27-sekundową przewagę nad resztą stawki i jest na bardzo dobrej drodze, aby wspomóc Hyundaia w obronie tytułu mistrza producentów. Na czwartej pozycji jedzie Evans, który do duetu Ogier-Neuville traci prawie pół minuty, a piąty jest Suninen ze stratą 8,5 s. do Evansa. Szóstą pozycję zajmuje aktualny mistrz świata Ott Tänak, który po problemach z piątku jedzie rozważnie i korzysta na ewentualnych pechach rywali, nastawiając się na punkty za Power Stage. Siódma lokata należy do Pierre-Louisa Loubeta, który startuje w prywatnym Hyundaiu i20.

Do bardzo interesującego pojedynku doszło w klasyfikacji WRC 3. Po sobocie liderem jest Jari Huttunen, jednak dobra jazda ze strony Kajetana Kajetanowicza oraz błędy rywali sprawiły, że Polak wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem przesunęli się na drugie miejsce w swojej kategorii ze stratą 10,5 sekundy do Finów. Obie załogi jadą jednocześnie po punkty do ogólnej klasyfikacji, ponieważ na chwilę obecną zajmują odpowiednio ósme i dziewiąte miejsce. Czołową dziesiątkę rajdu zamyka prowadzący w WRC 2 Pontus Tidemand, który w swojej klasie ma ponad minutę przewagi nad resztą stawki.

W niedzielę załogi będą miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 41,90 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
16

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT2:14:35,5
217

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 27,4
311

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 28,9
433

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 58,4
53

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 1:06,9
68

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:25,3
77

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
Hyundai 2C Competition+ 3:37,0
830

Jari Huttunen
Mikko Lukka
Jari Huttunen+ 6:58,7
931

Kajetan Kajetanowicz
Maciej Szczepaniak
Kajetan Kajetanowicz+ 7:09,2
1023

Pontus Tidemand
Patrik Barth
Toksport WRT+ 7:48,1

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze