Tänak wygrywa Rajd Finlandii

Ott Tänak odniósł pewne zwycięstwo w Rajdzie Finlandii i powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji kierowców. Drugie miejsce zajął Esapekka Lappi, a na najniższym stopniu podium stanął Jari-Matti Latvala.

Po sobotniej części rywalizacji na pozycji lidera plasował się Tänak, który miał 16,4 sekundy przewagi nad Lappim, zaś trzeci Latvala miał 28,8 sek. straty. Dzisiaj załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 45,74 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Tänak powiększył przewagę do 20 sekund nad Lappim na pierwszym dzisiejszym odcinku dnia OS20 Laukaa 1 (11,75 km), na którym uzyskał najlepszy czas, pokonując drugiego na tej próbie Sébastiena Ogiera o 1,1 sekundy. Kolejny etap OS21 Ruuhimäki 1 (11,12 km) padł łupem Jari-Mattiego Latvali, który zmniejszył stratę do Lappiego do zaledwie 7,3 sekundy. Tänak z kolei był szybszy od kierowcy Citroëna o kolejne dwie sekundy.

Na przedostatnim odcinku specjalnym OS22 Laukaa 2 po kolejne oesowe zwycięstwo sięgnął Andreas Mikkelsen, który starał się odskoczyć od goniącego go Ogiera w walce o czwarte miejsce. Przed Power Stagem różnica między nimi wynosiła tylko 2,2 sekundy. Tym razem Tänak pojechał wolniej od Lappiego o 0,9 sekundy, lecz przewaga Estończyka przed finałową próbą wynosiła 21,1 sekundy. Dodatkowo na tym oesie Hyundai podjął decyzję o zamianie pozycji między debiutującym w barwach zespołu Craigiem Breenem a Thierrym Neuvillem, dzięki czemu walczący o tytuł Belg przesunął się na szóstą lokatę. Z kolei Kris Meeke, który wczoraj odpadł z rywalizacji po urwaniu koła i powrócił dzisiaj w ramach Rally 2, ponownie uszkodził swój samochód i na dobre wycofał się z rajdu.

Tänak na Power Stage (OS23 Ruuhimäki 2) przypieczętował zwycięstwo w Rajdzie Finlandii dzięki uzyskaniu najszybszego czasu i powiększył swoją przewagę w klasyfikacji kierowców tegorocznego sezonu WRC. Drugie miejsce zajął Lappi, a na najniższym stopniu podium stanął Latvala. Czwartą lokatę Mikkelsen, piąty był Ogier, szósta pozycja przypadła Neuville’owi, siódme miejsce przypadło Breenowi, a z ósmym wynikiem rajd ukończył Teemu Suninen.

W klasyfikacji WRC 2 Pro po pewne zwycięstwo sięgnął Kalle Rovanperä, który o ponad pięć minut pokonał Erica Camilliego. Fin dodatkowo wywalczył punkty do klasyfikacji WRC za wywalczenie dziewiątego miejsca w Rajdzie Finlandii. Czołową dziesiątkę tej rundy zamknął triumfator klasy WRC 2 – Nikołaj Gryazin.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Tänak (5), Neuville (4), Mikkelsen (3), Ogier (2) i Breen (1).

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Niemiec, który odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia.