Ogier powiększa przewagę w Rajdzie Walii, Kubica wraca do pierwszej dziesiątki

Ostatnie dwa sobotnie odcinki specjalne Rajdu Walii kierowcy pokonywali w całkowitych ciemnościach. Najlepszy okazał się zespół Volkswagena. Pierwszy z oesów wygrał Andreas Mikkelsen, zaś drugi – Sébastien Ogier. Dzięki dobrej jeździe mistrz świata powiększył swoją przewagę nad rywalami. Kris Meeke traci do niego obecnie 35,7 s, zaś Andreas Mikkelsen – 1:00,4 min.

Rallying in the dark. Can't beat it! #WRGB #WRC pic.twitter.com/nUVrRRzp5w

Pierwszym oesem do pokonania był 19-kilometrowy Dyfnant. Większość kierowców była zadowolona z warunków panujących na trasie tego odcinka, jednak niektórzy skarżyli się na słabą widoczność. Jednym z nich był Robert Kubica, w którego aucie światła zostały umieszczone zbyt nisko. Polak ukończył zmagania na 8 pozycji, tracąc 12,2 s do lidera. Zupełnie odwrotna sytuacja wydarzyła się u Andreasa Mikkelsena. W Volkswagenie Polo Norwega światła umieszczone były zbyt wysoko. Nie przeszkodziło mu to jednak w ustanowieniu najlepszego czasu. Drugie miejsce zajął Sébastien Ogier, który stracił 0,5 s do swojego kolei z zespołu. Za mistrzem świata uplasowali się dwaj Brytyjczycy – Kris Meeke (+1,0 s) i Elfyn Evans (+6,0), a na piątym miejscu – Hayden Paddon (+8,4 s), który podczas tego rajdu zdobywa punkty dla pierwszego zespołu Hyundaia.

Dzięki dobrej jeździe Kubicy i słabej dyspozycji Lorenzo Bertelliego, Polak wyprzedził Włocha w klasyfikacji generalnej i tym samym wskoczył do punktowanej dziesiątki.

Ostatnim odcinkiem, który dzisiaj mieli za zadanie przejechać kierowcy WRC był prawie 14-kilometrowy Aberhirnant. OS15 padł łupem Sébastiena Ogiera i było to zarazem 500 oesowe zwycięstwo dla Volkswagena. Pozostałe miejsca w TOP 5 zajęli kierowcy z poprzedniego odcinka, lecz w nieco innej kolejności. Na drugim miejscu uplasował się Elfyn Evans (+3,2 s), za Brytyjczykiem Andreas Mikkelsen (+3,8 s) i Kris Meeke (+4,7 s), a na piątej pozycji – Hayden Paddon (+4,8 s). Robert Kubica na tym oesie zajął 9 miejsce, tracąc 11,1 s do lidera.

Podczas dwóch ostatnich odcinków w klasyfikacji generalnej nie zaszły żadne poważne zmiany. Jedyną z nich był awans Kubicy do punktowanej dziesiątki. Na czele tabeli dalej plasuje się Sébastien Ogier, za nim Kris Meeke i Andreas Mikkelsen, a na kolejnych pozycjach: Tänak, Sordo, Paddon, Evans, Østberg, Lefebvre i Kubica.

Przypomnijmy, że podczas tego weekendu Citroën i Hyundai walczą o drugą pozycję w klasyfikacji generalnej producentów. Jeśli rajdowcy w takiej kolejności dojadą do mety, wtedy francuski zespół wyjedzie z Walii jako wygrany.

Jutro na kierowców czekają cztery ostatnie odcinki specjalne tego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Początek o godzinie 9:26.