Tänak nadal na prowadzeniu w Rajdzie Chile, groźny wypadek Neuville’a

Ott Tänak utrzymał prowadzenie po sobotniej części rywalizacji w Rajdzie Chile i przed finałowym dniem ma pół minuty przewagi nad resztą stawki. Potężny wypadek zaliczył Thierry Neuville, który wraz ze swoim pilotem Nicolasem Gilsoulem został zabrany do szpitala, jednak potwierdzono, że załoga Hyundaia wyszła z tej kraksy bez szwanku.

Po piątku na czele klasyfikacji rajdu znajdował się Tänak, który miał 22,4 sekundy przewagi nad drugim Sébastienem Ogierem, zaś czołową trójkę uzupełniał Jari-Matti Latvala, który tracił kolejne 6,4 sekundy, lecz tuż za jego plecami plasował się Neuville (+ 0,7 sek). W sobotę załogi miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 121,16 km.

Na rozpoczęcie dnia na oesie Rio Lia (20,90 km) najlepszym czasem popisał się Neuville, który był o 0,4 sek. szybszy od Tänaka. Belg odzyskał jednocześnie trzecie miejsce w zestawieniu rajdowym po tym, jak Latvala na tej próbie stracił do kierowcy Hyundaia 7,6 sekundy. Bardzo pechowo dzień zaczął Kris Meeke, który do tej pory plasował się na piątym miejscu w generalce. Reprezentant Toyoty wyleciał z trasy w wolnym zakręcie, po czym uderzył w pobliskie drzewa i uszkodził swój samochód. Co ciekawe, mimo braku między innymi przedniej szyby Brytyjczyk kontynuował jazdę i uzyskiwał reprezentatywne czasy.

Na następnym odcinku Maria Las Cruces (23,09 km) doszło do wspomnianego wypadku Neuville’a. Na niemal 14. kilometrze oesu Belg wyleciał z trasy na łagodnym, lecz niezwykle szybkim prawym łuku, gdzie jego szczyt znajdował się na górce. Następnie samochód z dużą prędkością uderzył w skarpę, po czym wielokrotnie rolował i ostatecznie zatrzymał się na swoim lewym boku. Załoga była w stanie samodzielnie opuścić samochód, lecz wkrótce okazało się, że Neuville wymaga interwencji medycznej. Po zabraniu kierowcy oraz jego pilota Gilsoula do szpitala okazało się na szczęście, że nic poważnego się im nie stało. Na tym oesie najszybszy czas uzyskał Sébastien Loeb, który był szybszy od Latvali oraz Tänaka odpowiednio o 0,2 i 1,2 sekundy.

Na zakończenie pierwszej pętli najlepszym czasem na odcinku specjalnym Pelun (16,59 km) najszybszym czasem popisał się Tänak, który był szybszy od Loeba o 0,2 sekundy. Estończyk na tym etapie miał 34,6 sek. przewagi nad drugim Ogierem, zaś trzecią pozycję zajmował Latvala ze stratą 3,9 sek. do aktualnego mistrza świata.

Różnica między Tänakiem oraz Ogierem zmniejszyła się do 30,1 sekundy po tym, jak kierowca Citroëna pojechał najszybciej na pierwszym odcinku po południowym serwisie – drugim przejeździe próby Rio Lia. Tänak stracił wobec Francuza 4,3 sekundy między innymi z powodu innej strategii opon wybranej przez Ogiera, który zdecydował się zabrać dwie pośrednie opony Michelin, podczas gdy cała stawka postawiła na twarde ogumienie.

Tänak odpowiedział najszybszym czasem na Maria Las Cruces, gdzie pojechał o 3,1 sek. szybciej od Ogiera, jednak na zakończenie dnia na Pelun 2 to Ogier ponownie uzyskał lepszy czas od Estończyka, przez co różnica między nimi przed finałowym etapem rajdu wynosi 30,3 sekundy. Co jednak ciekawe, bardzo dobrym czasem popisał się Loeb, który pojechał szybciej od Ogiera oraz Tänaka o odpowiednio 11 oraz 13,9 sek. Bardzo niewiele, bo 0,7 i 4,7 sek., na tym oesie stracili do niego Elfyn Evans oraz Esapekka Lappi.

Wszyscy zawodnicy skorzystali na pechu Latvali, który uderzył w kamień w rowie i uszkodził wał napędowy przy lewym przednim kole swojej Toyoty i Fin musiał wycofać się z dalszej części rywalizacji. Tym samym na trzecie miejsce awansował Loeb, który w niedzielę zamierza gonić Ogiera, wobec którego ma tylko 5,1 sekundy straty. Na czwartej pozycji jedzie Evans, a piąty jest Teemu Suninen, który z kolei będzie musiał odpierać ataki ze strony Esapekki Lappiego (+ 10,3 sek). Z kolei na siódmej pozycji znajduje się Andreas Mikkelsen.

W kategorii WRC 2 Pro liderem pozostaje Kalle Rovanperä, który odskoczył od Mads Østberga na 33,9 sekundy. Fin przede wszystkim wykorzystał problemy z hamulcami, jaki wystąpiły o poranku u norweskiego kierowcy. Duet jednocześnie plasuje się odpowiednio na ósmym i dziewiątym miejscu w klasyfikacji generalnej rajdu. Czołową dziesiątkę zmagań uzupełnia Meeke, który kontynuuje jazdę po swojej porannej przygodzie.

Z kolei w klasie WRC 2 na prowadzenie wysunął się Takamoto Katsuta, który przez cały dzień prezentował lepsze tempo niż dotychczasowy lider tej kategorii Albert Heller i wyprzedził swojego rywala na ostatnim odcinku dnia.

W niedzielę załogi będą miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości 58,38 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT2:41:05,5
21

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 30,3
319

Sébastien Loeb
Daniel Elena
Hyundai Shell Mobis WRT+ 35,4
433

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 1:06,3
53

Teemu Suninen
Marko Salminen
M-Sport Ford WRT+ 3:03,0
64

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 3:13,3
789

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3:43,4
822

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Škoda Motorsport+ 6:21,5
923

Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total+ 6:55,4
105

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 7:21,9

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league