Østberg prowadzi po pierwszym dniu Rajdu Australii, kłopoty Neuville’a

Mads Østberg znajduje się na czele klasyfikacji po pierwszym dniu rywalizacji w ostatniej rundzie tegorocznego sezonu WRC – Rajdu Australii. Problemy dotknęły walczącego o tytuł Thierry’ego Neuville’a, który na chwilę obecną ma małe szanse na wywalczenie mistrzowskiego tytułu.

Podczas piątkowej części zmagań w Krainie Kangurów załogi miały do pokonania osiem odcinków specjalnych o łącznej długości 101,68 km.

Østberg nie wziął udziału w ostatnim rajdzie w Hiszpanii, aby umożliwić występ Sébastienowi Loebowi, który o włos pokonał swojego rodaka Sébastiena Ogiera i odniósł swoje 79. zwycięstwo w karierze. Norweg swoje prowadzenie wypracował głównie dzięki dobrej pozycji startowej. To właśnie ten element działał na niekorzyść walczących o tytuł Ogiera oraz Neuville’a, którzy nie byli w stanie przejechać oesów w tempie zbliżonym do ich rywali. Najlepiej z czołówki prezentował się Ott Tänak, jednak Estończyk ma matematyczne szanse na tytuł.

Na pierwszym odcinku specjalnym dnia Orara East I (8,77 km) najszybciej pojechał Esapekka Lappi, który wyprzedził zespołowego kolegę Tänaka o 0,8 sekundy, a trzeci był kolejny kierowca Toyoty Jari-Matti Latvala ze stratą 1,2 sekundy. Na tej próbie Craig Breen zgłosił, że uderzył w kangura. Latvala odniósł oesowe zwycięstwo na OS2 Coldwater I (14,12 km) i wraz z Lappim znajdowali się tymczasowo na pozycji liderów rajdu. To się zmieniło na najdłuższym odcinku specjalnym dnia Sheerwood I (26,68 km), gdzie najlepiej pojechał Østberg i przed serwisem miał on 5,4 sekundy przewagi nad Lappim. Na szóstej pozycji plasował się Tänak, który tracił 7,8 sek., dziewiąty był Neuville ze stratą 19,2 sek., a czołową dziesiątkę uzupełniał Ogier (+27,6 sek).

Po południowym serwisie załogi przystąpiły do przejechania drugiej pętli dnia. Na przejeździe Erara East II najlepsze tempo zaprezentował Tänak, jednak czołowa dziesiątka na mecie tego odcinka zmieściła się w zaledwie 2,8 sekundy. Na kolejnym przejeździe odcinka Coldwater najszybciej pojechał Neuville, co pozwoliło mu na awans na siódme miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu, podczas gdy Ogier wciąż zamykał czołową dziesiątkę.

Wszystko zmieniło się na zamknięciu drugiej pętli podczas próby Sherwood II. Wówczas Neuville najpierw wpadł w szykanę, a następnie w wyniku złego lądowania z hopy znacząco uszkodził swoją karoserię, jak również na metę odcinka dojechał z przebitą lewą tylną oponą, tracąc na całym zdarzeniu prawie minutę. Tym samym Belg spadł na dziesiąte miejsce w klasyfikacji, zaś Ogier awansował na siódmą pozycję, plasując się przed swoimi zespołowymi kolegami: Teemu Suninenem oraz Elfynem Evansem. Na zakończenie dnia załogi dwukrotnie przejechały krótki, bo zaledwie 1,27-kilometrowy odcinek Destination NSW, na którym najlepsze czasy uzyskiwali Ogier oraz Tänak.

Po pierwszym dniu Rajdu Australii na prowadzeniu znajduje się Østberg, który ma 6,8 sekundy przewagi nad Breenem, a czołową trójkę uzupełnia Latvala ze stratą 8,7 sekundy do lidera. Na czwartej pozycji znajduje się Hayden Paddon, piąty jest Ott Tänak, szóste miejsce zajmuje Lappi, jako siódmy jedzie Ogier, a czołową dziesiątkę uzupełniają Evans, Suninen oraz Neuville.

W klasyfikacji WRC2 prowadzi Alberto Heller, który wyprzedza swojego brata Pedro o 20,6 sekundy, a trzeci jest Armin Kremer.

Drugiego dnia zmagań w Australii załogi będą miały do pokonania 10 odcinków specjalnych o łącznej długości 130,66 km. Początek jazdy o godzinie 21:08 polskiego czasu.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 10
Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total Abu Dhabi WRT 53:37,4
2 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 6,8
3 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 8,7
4 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 12,5
5 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT + 16,9
6 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 28,3
7 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 38,2
8 2
Elfyn Evans
Daniel Barritt
M-Sport Ford WRT + 45,2
9 3
Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT + 47,2
10 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 1:11,9

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league