Ogier nowym liderem Rajdu Wielkiej Brytanii, ogromny pech Tänaka

Sébastien Ogier objął prowadzenie w Rajdzie Wielkiej Brytanii między innymi po awarii Otta Tänaka, który zmierzał ku zdobyciu czwartego zwycięstwa z rzędu. Francuz ma jednak minimalną przewagę nad zespołowym kolegą Tänaka - Jari-Mattim Latvalą.

Dzisiaj załogi miały do pokonania dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości 150,24 km, jednak w środku dnia nie zaplanowano serwisu. Po piątku na czele klasyfikacji rajdu plasował się Tänak, który miał 28,8 sekundy przewagi nad Thierrym Neuvillem.

Podczas porannej pętli Tänak na pięciu oesach był w stanie powiększyć swoją przewagę nad resztą stawki o kolejne 15 sekund, uzyskując między innymi najlepszy czas na OS12 Dyfi 1, jednak jego zadaniem było przede wszystkim utrzymanie regularnego tempa. Ogier, który zaliczył problematyczny piątek na skutek awarii skrzyni biegów, odwrócił swój los i z ósmego miejsca po wczorajszym serwisie i zakończeniu poprzedniego dnia na piątej pozycji, Francuz awansował na trzecią lokatę, będąc najszybszym na otwierającym dzisiejsze zmagania oesie Myherin.

Wkrótce broniący tytułu kierowca M-Sportu jechał już na drugiej pozycji po tym, jak Neuville na OS11 Sweet Lamb Hafren 1 stracił panowanie nad tyłem swojego samochodu i wpadł do rowu. W wydostaniu go z tego miejsca pomogli będący na miejscu kibice, jednak Belg na całym incydencie stracił około 50 sekund. Ponadto lider tegorocznego cyklu zdecydował się na najtwardszą mieszankę opon Michelin, przez co na ostatnich trzech odcinkach porannych zmagań był bardzo wolny. W wyniku tego Neuville spadł na dziewiąte miejsce w zestawieniu, tracąc do Tänaka półtorej minuty. Na trzecie miejsce awansował z kolei Latvala, czwarty był jego zespołowy kolega Esapekka Lappi, a czołową piątkę uzupełniał Craig Breen. Pozycje 2-5 dzieliło wówczas tylko 7,4 sekundy.

Na początku drugiej pętli na OS15 Myherin 2 Ogier po raz kolejny uzyskał najlepszy czas i wówczas jego strata do Tänaka wynosiła 41,9 sekundy, jednak na OS16 dotychczasowy lider rajdu zjechał na pobocze trasy. Po krótkim sprawdzeniu samochodu, zjechał on na przydrożną drogę i przedwcześnie zakończył dzisiejszą rywalizację. Choć przyczyna usterki była niejasna, możliwe, że doszło do problemów z radiatorem. Kierowca Toyoty, który jechał po czwarte z rzędu zwycięstwo, może jeszcze liczyć na zdobycie cennych punktów do mistrzostw na jutrzejszym Power Stage.

Tym samym nowym liderem rajdu został Ogier, jednak nie posiadał on komfortowej przewagi nad resztą stawki. Co więcej - Jari-Matti Latvala, który po problemach Tänaka awansował na drugie miejsce, na drugim przejeździe Dyfi pojechał najszybciej i zmniejszył stratę do obrońcy tytułu do zaledwie 2,9 sekundy. Na ostatniej próbie dzisiejszego dnia jego Toyota zgasła na nawrocie z powodu wrzucenia drugiego, zamiast pierwszego biegu. Fin nie stracił jednak dużo na tym incydencie, ponieważ przed finałową częścią rywalizacji jego strata do Ogiera wynosi tylko 4,4 sekundy.

Na trzecim miejscu znajduje się Lappi, który do lidera rajdu traci 11,8 sekundy, zaś będący na czwartej pozycji Breen ma 13,5 sek. straty, co zapowiada walkę o podium. Za plecami Irlandczyka plasuje się jego zespołowy kolega z Citroëna Mads Østberg, szósty jest Andreas Mikkelsen, jako siódmy jedzie Hayden Paddon, a ósmą pozycję zajmuje Neuville. Niewykluczone, że Hyundai w tym przypadku zdecyduje się jutro na polecenia zespołowe, promując Belga na szóstą pozycję, tym bardziej, że trio Hyundaia dzieli tylko 19 sekund.

W klasyfikacji WRC2 liderem jest Kalle Rovanperä, który jednocześnie zajmuje 9. miejsce w klasyfikacji rajdu. Drugie miejsce przypada Pontusowi TIdemandowi, który zamyka czołową dziesiątkę w ogólnym zestawieniu, tracąc do Fina ponad minutę, zaś na trzeciej pozycji podąża Gus Greensmith. Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur zajmują siódmą lokatę w WRC2, tracąc do lidera ponad 5 minut.

Jutro załogi będą miały do pokonania pięć odcinków specjalnych o łącznej długości 55,64 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage Great Orme Llandudno.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT 2:31:22,5
2 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 4,4
3 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 11,8
4 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 13,5
5 10
Mads Østberg
Torstein Eriksen
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 34,1
6 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 36,5
7 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 45,4
8 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT + 55,5
9 36
Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Škoda Motorsport II + 7:30,8
10 31
Pontus Tidemand
Jonas Andersson
Škoda Motorsport II + 8:33,9

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league