Neuville z 0,3-sekundową przewagą nad Ogierem w Rajdzie Turcji

Thierry Neuville znalazł się na czele pełnego zdarzeń pierwszego dnia Rajdu Turcji, mając zaledwie 0,3 sekundy przewagi nad głównym rywalem w mistrzostwach – Sébastienem Ogierem.

Po wczorajszym wieczornym superoesie o długości 2 km, który padł łupem Andreasa Mikkelsena, dzisiaj załogi miały do pokonania 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 144,84 km. Norweg popisał się dobrym tempem na porannej pętli, po której prowadził w zestawieniu. Na pierwszym porannym odcinku Çetibeli, który miał aż 38,1 km długości, najszybciej pojechał Craig Breen, pokonując drugiego Haydena Paddona o 4,8 sekundy, jednak Irlandczyk później prezentował słabsze tempo i spadł w klasyfikacji na rzecz Mikkelsena, który pojechał najlepiej na pierwszym przejeździe próby Çiçekli o długości 12,57 km.

Broniący pozycji lidera Neuville pojechał najszybciej na drugim dzisiejszym odcinku specjalnym Ula (21,75 km) i mimo dodatkowego ciężaru w postaci przecierania trasy dla innych załóg, Belg tak naprawdę skorzystał na tym, ponieważ nie doznawał on problemów z unoszącym się w powietrzu kurzem. Zdaniem wielu kierowców, trzyminutowe odstępy między startami poszczególnych załóg było nieadekwatne do panujących warunków. Reprezentant Hyundaia po pierwszej pętli zajmował czwarte miejsce, zaś przed nim w zestawieniu znajdował się Mads Østberg.

Po południowym serwisie rywalizujący o tytuł Neuville i Ogier wykorzystali dramat swoich przeciwników na trasie wymagającego tureckiego rajdu. Ogier w świetnym stylu rozpoczął drugą pętlę, wygrywając OS5 Çetibeli 2 i dzięki temu z siódmej pozycji awansował na drugie miejsce, wyprzedzając między innymi Neuville’a oraz tracąc do prowadzącego jeszcze Mikkelsena 12,7 sekundy. Właśnie na tym odcinku pech dopadł kierowców Citroëna. Breen oraz Østberg, którzy o poranku znajdowali się nawet na 1. i 3. pozycji, doznali przebicia opony i spadli odpowiednio na ósmą i piątą lokatę. Później jednak było jeszcze gorzej – na odcinku Ula Østberg uszkodził przednie zawieszenie, zaś Breen złapał kolejnego kapcia.

Neuville, który po pierwszym oesie popołudniowej pętli tracił 7,7 sekundy do Ogiera, wygrał drugi przejazd Ula i znalazł się ponownie przed swoim głównym rywalem w tegorocznych mistrzostwach, jednak miał nad nim tylko 1,1 sekundy przewagi. Jednocześnie Mikkelsen utrzymał pierwsze miejsce, jednak jego zapas nad zespołowym kolegą stopniał do zaledwie 1,9 sekundy, a to wszystko z powodu przebicia opony.

Na ostatnim piątkowym odcinku, na którym najszybszy był Ott Tänak, Mikkelsen spadł na trzecią pozycję, zaś liderem rajdu został Neuville, który ma tylko 0,3 sekundy przewagi nad Ogierem. Na czwartą lokatę awansował Jari-Matti Latvala, piąty jest Tänak, jako szósty jedzie Paddon, siódmą pozycję okupuje Esapekka Lappi, a czołową dziesiątkę uzupełniają Breen, Teemu Suninen oraz Henning Solberg.

Na czele klasyfikacji WRC 2 znajduje się Jan Kopecký, który ma 16,3 sekundy przewagi nad Chrisem Ingramem, zaś trzeci jest Simone Tempestini (+2:37,9). Na czwartej pozycji plasują się Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy do liderów tracą 3:28,5.

Jutro na załogi czeka również 6 odcinków specjalnych, których łączna długość wyniesie 130,62 km.

P Nr Załoga Zespół   Rezultat
1 5
Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT 1:52:28.2
2 1
Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
M-Sport Ford WRT + 0,3
3 4
Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT + 2,6
4 7
Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT + 16,3
5 8
Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT + 31,9
6 6
Hayden Paddon
Sebastian Marshall
Hyundai Shell Mobis WRT + 35,1
7 9
Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT + 36,3
8 11
Craig Breen
Scott Martin
Citroën Total Abu Dhabi WRT + 50,1
9 3
Teemu Suninen
Mikka Markkula
M-Sport Ford WRT + 1:02,9
10 81
Henning Solberg
Ilka Minor-Petrasko
Henning Solberg + 6:52,0

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league