Rallycrossowy mistrz świata Mattias Ekström odniósł swoje drugie zwycięstwo z rzędu, pokonując w finałowym wyścigu szarżującego Sébasiena Loeba. Podium uzupełnił Johann Kristoffersson.

Kwalifikacje zdominował dwukrotny mistrz świata Petter Solberg – wygrał on jeden z biegów, a w pozostałych uzyskał drugi czas, zdobywając łącznie 185 punktów – o 15 więcej od drugiego w stawce Ekströma. Oba sobotnie biegi wygrał Kristoffersson, lecz błąd w pierwszym niedzielnym biegu – zapomniał on o przejechaniu „dżokera” – oznaczał on spadek na trzecią lokatę. Podobny błąd w sobotę popełnił Andreas Bakkerud, lecz odrobił on większość strat i wszedł do półfinałów z 10. miejsca.

Swój debiut w WRX zaliczył w Portugalii polski zawodnik Martin Kaczmarski. Jego najlepszym wynikiem było 16. miejsce w dwóch biegach, co oznaczało że odpadł on z rywalizacji jeszcze przed półfinałami.

Pierwszy półfinał zdominowali kierowcy Volkswagena – Solberg wykorzystał pole position i opóźnił swój zjazd na „dżokera” do ostatniego okrążenia, by znaleźć się przed Kristofferssonem, który to znalazł się za obierającym podobną do Solberga strategię Kevinem Hansenem. Kierowca Peugeota nie awansował jednak dzięki temu do finału, bowiem wyprzedził go Reinis Nitiss.

W drugim półfinale na „dżokera” od razu zjechali jadący Peugeotami Loeb i Timmy Hansen. To się opłaciło, bowiem dużą część stawki przyblokował na pierwszym okrążeniu Bakkerud, który urwał tylne zawieszenie w swoim Fordzie. Loeb z Hansenem awansowali na drugie i trzecie miejsce, nieznacznie tylko przegrywając z Ekströmem.

Finałowy wyścig utworzyli zatem Solberg, Ekström, Kristoffersson, Loeb, Nitiss i Timmy Hansen.

Świetnym startem popisał się Ekström, który jednak jako pierwszy zjechał na swojego „dżokera”, podobnie jak Loeb i Hansen. Na czele znalazł się przez to Solberg, który utrzymywał prowadzenie przez pierwsze dwa okrążenia, dopóki w jego Volkswagenie nie wybuchła opona.

Gdy Kristoffersson zjechał na swojego „dżokera” na ostatnim okrążeniu, wrócił on na trzeciej pozycji, za Ekströma i Loeba. Ta dwójka stoczyła ostrą walkę o zwycięstwo, w której jednak Loeb nie potrafił znaleźć drogi obok kierowcy Audi, który odniósł swoje drugie zwycięstwo w tym sezonie. Loeb musiał zadowolić się drugim miejscem, przed Kristofferssonem, Hansenem, Nitissem i Solbergiem.

Ekström powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej do 14 punktów nad Kristofferssonem i 16 nad Solbergiem.

Kolejna runda World RX odbędzie się 5 maja w Hockenheim, przy okazji rozpoczęcia sezonu DTM.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race