Todt: F1 odchodzi od MGU-H, aby przyciągnąć nowych producentów

Prezydent FIA Jean Todt uważa, że system odzyskiwania energii cieplnej pochodzącej z turbiny jest „pięknym dziełem sztuki”, jednak jest skłonny porzucić tę technologię na rzecz przyciągnięcia do Formuły 1 nowych producentów.

Od sezonu 2021, kiedy zostaną wprowadzone nowe przepisy techniczne, planowane jest odejście od MGU-H, którego zadaniem jest przechwytywanie traconej energii cieplnej i zamiana jej na energię elektryczną. Todt jest zdania, że system ten sam w sobie jest pokazem technologii, jednak regulamin musi zostać uproszczony, aby możliwe było pozyskanie nowych producentów.

„[MGU-H] jest pięknym dziełem sztuki i technologii, jednak słyszę opinie, że nie jest to coś, czego oczekują kibice, jak również nie jest to niezbędna rzecz do tego, aby mieć dobre mistrzostwa. Ważne jest wyciągnięcie z tego wniosków i zaproponowanie prostszego rozwiązania” – powiedział Todt.

Prezydent FIA jest również zdania, że mimo odejścia od MGU-H, Formuła 1 powinna nadal być polem do rozwoju technologii wykorzystywanych w produkcji samochodów drogowych.

„Dla mnie motorsport jest z jednej strony widowiskiem, ale to nie wystarczy – musi pełnić również rolę laboratorium dla producentów i zespołów, które może przynieść korzyści w odniesieniu do samochodów drogowych i właśnie to ma miejsce. Jeśli myślisz, że sprawy poszły za daleko, trzeba być przygotowanym na postawienie kroku wstecz. Jestem pewien, że z biegiem lat silniki nieposiadające MGU-H będą jeszcze bardziej wydajne”.

Źródło: racefans.net

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league