Derani z pierwszego pola na Road America

Pipo Derani z Action Express Racing #31 ustanowił wczoraj rekord okrążenia podczas kwalifikacji do niedzielnego wyścigu na torze Road America. Był on szybszy od Matta Campbella o zaledwie 0,068 sekundy. Czas 1:47,730 jest najlepszym wynikiem od roku 2019, kiedy to w klasie Daytona Prototype international ustanowił Dane Cameron z Acura Team Penske. Wynik amerykanina został pobity o ponad 1 sekundę.

Na 6,5-kilometrowym torze w Winsconsin, odbyły się kwalifikacje dla wszystkich, pięciu kategorii. Najpierw pojechały auta GTD i GTD Pro, gdzie najszybszymi zawodnikami okazali się Alex Riberas z Heart of Racing #23 i Madison Snow z Paul Miller Racing #1. Wynik Riberasa – 2:02,918 był niewiele lepszy od zawodnika WeatherTech Racing #79, czyli Daniela Juncadella. Hiszpan z Mercedesa uzyskał czas 2:02,975, czyli o zaledwie 0,057 sekundy gorszy wynik od rodaka z Astona Martina. Trzeci wynik zdobył Jordan Taylor z Corvette Racing #3.

W klasie GTD bardzo dobry czas uzyskał kierowca BMW, Madison Snow z Paul Miller Racing #1. Jego wynik, 2:03,291 był lepszy od czasów dwóch kierowców GTD Pro – Jacka Hawksworth’a z Vasser Sullivan #14 i Klausa Bachlera z Pfaff Motorsports #9. Obok Madisona ustawi się Brendan Iribe z Inception Racing #70. Amerykanin z jedynego McLarena w stawce pojechał dobrą „czasówkę” po nieudanym wyścigu na torze Lime Rock Park. Trzeci Frankie Montecalvo z drugiego Lexusa ekipy Vasser Sullivan #12 miał czas 2:03,950, a więc o 0,659 sekundy wolniej, niż zwycięzca w swojej kategorii.

W drugich kwalifikacjach tego dnia, Nico Pino w Sean Creech Motorsport #33 zdobył pierwsze pole startowe w kategorii LMP3. To jest jedno z trzech ostatnich kwalifikacji tej klasy w tej serii, a były zawodnik Inter Europol Competition, w sposób zdecydowany zwyciężył w tej czasówce, nie dając szans rywalom w swojej klasie. Chilijski kierowca wyścigowy uzyskał czas 1:57,930 i był on o ponad 0,9 sekundy szybszy od drugiego Bijoy’a Garga z JR III Racing #29. Drugi samochód JR III Racing #30 zakończył zmagania na dopiero szóstym miejscu, w dodatku tracąc do zwycięzcy 2,688 sekundy. Trzecie miejsce przypadło Garowi Robinsonowi z Riley Motorsports #74, ale strata do Pino wynosiła ponad 1 sekundę.

Bez większych sensacji było w kwalifikacjach LMP2, które pojechały czasówkę łącznie z prototypami LMP3. George Kurtz uzyskał czas 1:53,621, który wystarczył, by uzyskać pierwsze pole startowe w swojej klasie. Kierowca Crowdstrike Racing #04 jako jedyny zdołał pojechać poniżej 1:54. Drugi Rodrigo Sales, który jedzie w ten weekend zamiast Johna Farano w Tower Motorsports #8 stracił do pierwszego nieco ponad 0,5 sekundy. Czwarty czas uzyskał Ben Keating, największy faworyt do wygrania kwalifikacji na Road America.

Największe emocje dały kwalifikacje w kategorii GTP, które wygrał Pipo Derani. Lider klasyfikacji generalnej wraz z Alexem Simsem w międzyczasie ustanowił nowy rekord toru w kategorii prototypów. Wcześniej duet brytyjsko-brazylijski zdobył pierwsze pole startowe na torze Sebring. Dzięki zwycięstwu w kwalifikacjach Derani i Sims umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej i powiększyli przewagę nad drugimi Connorem De Phillippim i Nickiem Yelloly do 19 oczek. De Phillippi uzyskał piąty czas w kwalifikacjach, ulegając wspomnianemu wcześniej Deraniemu, Mattowi Campbellowi z Porsche Team Penske #7, Sebastienowi Bourdais z Cadillac Racing #01 i Filipowi Albuquerque z Wayne Taylor Racing #10.

Wyścig odbędzie się w niedzielę o godzinie 17:10 czasu środkowoeuropejskiego. Rywalizację na Road America można obejrzeć na Viaplay.

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze