Porsche dominuje w trzecim treningu

Brendon Hartley zaliczył najlepszy czas treningów w ostatniej sesji przed kwalifikacjami. Mimo poprawy czasu ze strony Audi, załoga Porsche była szybsza o ponad sekundę.

Piątkowa sesja treningowa tylko potwierdziła, że Porsche są obecnie wyjątkowo szybkie. Tym razem, czoło należało do Brendona Harlteya i Neela Janiego – tylko oni zdołali zejść z czasem poniżej 1:47, Nowozelandczyk już na początku treningu zaliczając zaskakujące 1:46.435. Dosłownie kilka sekund wcześniej, najlepszy wynik załogi nr 18 zaliczył Jani – a na czołowe rezultaty pozostałych ekip musieliśmy czekać do drugiej połowy sesji.

Najlepszy wynik Audi spośród wszystkich treningów, 1:47.436, w 38. minucie sesji uzyskał Loïc Duval – a kilka minut wcześniej, najszybszym kierowcą Toyoty został Mike Conway z czasem 1:49.112. Z załogi nr 7, najszybszy był w 52. minucie André Lotterer, natomiast minutę później, tabelę ostatecznych wyników uzupełnił Sébastien Buemi z Toyoty nr 1.

Spośród prywatnych prototypów LMP1, najszybszym był Rebellion nr 12, Mathias Beche uzyskując pod sam koniec sesji 1:53.115. Drugi pojazd ze Szwajcarii, kwadrans wcześniej zaliczył 1:54.3, ostatecznie o ponad sekundę wyprzedzając rezultat Pierra Kaffera z ByKolles.

W przeciwieństwie do klasy LMP1, w LMP2 piątkowa sesja nie przebiła wyniku z czwartku – najszybszy Paul Loup Chatin z Signatech Alpine tracąc do rezultatu Sama Birda 0.3 sekundy. Drugi czas sesji uzyskał Nicolas Lapierre z KCMG, a trzeci Oliver Webb z Team SARD-Morand – a obie załogi G-Drive, tym razem nie należały do czołówki. Załoga nr 26 miała jednak powód, 18 minut po starcie sesji zaliczając kontakt z Porsche od Dempsey Racing-Proton – dłuższą przerwę zrobiła sobie wtedy także druga załoga G-Drive, pozostając w boksach mimo zdjęcia obecnej wówczas, czerwonej flagi.

W klasie GTE Pro, ponownie na czele znalazło się Porsche – zarówno Patrick Pilet, jak i Frédéric Makowiecki z załogi  nr 92 przebijając wynik Gianmarii Bruniego z Ferrari nr 51, tym razem już nie cierpiącego wskutek problemów z elektryką. Trzeci czas uzyskał Aston Martin nr 99 dzięki Fernando Reesowi – a tylko James Calado i Davide Rigon z Ferrari nr 71 nie zdołali poprawić swoich wyników z czwartku.

Nikt z klasy GTE Am nie zdołał natomiast poprawić wyniku Wiktora Szajtara z drugiego treningu – w sesji trzeciej, najbliższy był mu Pedro Lamy z Aston Martina nr 98. Małą, pozytywną dla gospodarzy niespodzianką był drugi czas Paolo Rubertiego w jedynej w stawce Corvette, a Ferrari rosyjskiej ekipy znalazło się na miejscu trzecim z wynikiem o prawie 0.4 sekundy gorszym od Lamego.

Sesja kwalifikacyjna rozpocznie się dziś, 45 minut po północy.