Crutchlow zwycięzcą chaosu w Argentynie

Cal Crutchlow odniósł zwycięstwo w chaotycznym wyścigu MotoGP o Grand Prix Argentyny. Drugie miejsce zajął Johann Zarco, a na najniższym stopniu podium stanął Alex Rins.

Na pół godziny przed wyścigiem nad torem popadał mocny deszcz, sprawiając, że tor stał się mokry. Opady nie potrwały jednak długo, przez co nawierzchnia szybko przesychała, zaś cała stawka zabrała swoje motocykle do boksów, aby zmienić ustawienia. Dyrekcja wyścigu z tego powodu podjęła decyzję o przełożeniu startu wyścigu. Jako jedyny do alei serwisowej nie zjeżdżał startujący z pole position Jack Miller, który od początku miał założone opony przeznaczone na suchą nawierzchnię.

Po szybkim spotkaniu szefów zespołów z dyrekcją wyścigu zdecydowano się na skrócenie długości wyścigu do 24 okrążeń z szybką procedurą startu. Dodatkowo kolejność zawodników na starcie uległa zmianie, zaś ci, którzy zjeżdżali do boksów, czyli wszyscy oprócz Millera, startowali kilka rzędów z tyłu za Australijczykiem. Jakby zamieszania było mało, na starcie dla Marca Márqueza zgasł motocykl i jeden z porządkowych prosił Hiszpana o powrót do boksów, jednak zawodnik Repsola Hondy był w stanie samodzielnie odpalić swoją maszynę i powrócił na swoje pole.

Po starcie prowadził Miller, ponieważ miał znaczną przewagę w wyniku chaosu na starcie, jednak nie potrwało to długo, gdyż Márquez niedługo później wyprzedził Australijczyka. Z kolei jego zespołowy kolega Dani Pedrosa zaliczył wywrotkę po tym, jak podczas walki z Zarco wyjechał na mokrą nawierzchnię. W międzyczasie sędziowie wywiesili białą flagę informującą zawodników o możliwości zmiany motocykla.

Dyrekcja wyścigu niedługo później podjęła decyzję o nałożeniu na Márqueza kary przejazdu przez aleję serwisową za manewr odpalenia motocykla i powrotu na pole startowe przed rozpoczęciem wyścigu. Hiszpan szybko zaliczył karną wizytę, wyjeżdżając dopiero na 19 pozycji. Prowadził Miller przez Alexem Rinsem, Johannem Zarco, Calem Crutchlowem oraz Andreą Dovizioso.

Na 15 okrążeń przed końcem Márquez będąc w pogoni za czołówką zderzył się z Aleixem Espargaró. Sędziowie postanowili nałożyć na Hiszpana karę oddania pozycji. Wkrótce mistrz świata jechał na 14 pozycji, powracając do walki o punkty. Tymczasem na prowadzeniu Rins próbował dobrać się do skóry liderującego Millera, jednak Australijczyk utrzymał swoją pozycję. Z kolei Maverick Viñales był w stanie wyprzedzić Dovizioso i awansować na piąte miejsce. Na 9 okrążeń przed końcem walka pomiędzy Millerem a Rinsem trwała w najlepsze. Tuż za ich plecami znajdowali się również Crutchlow i Zarco, którzy wkrótce awansowali na drugie i trzecie miejsce po tym, jak Rins wyjechał szeroko. W międzyczasie Márquez przesunął się już na 7 sekundę, wyprzedając między innymi lidera mistrzostw Dovizioso, zaś Bradley Smith zaliczył wywrotkę.

Na 6 okrążeń przed końcem liderem wyścigu został Crutchlow, który wykorzystał z kolei błąd Millera – Australijczyk w wyniku szerokiego wyjazdu spadł na czwarte miejsce. Dwa okrążenia później Zarco został liderem, zaś Márquez zderzył się z Valentino Rossim, w wyniku czego Włoch przewrócił się i wypadł z punktowanej pozycji. Sędziowie po przeanalizowaniu sytuacji podjęli decyzję

Na dwa okrążenia przed metą prowadzenie ponownie objął Crutchlow, czysto wyprzedzając Zarco. Tuż za ich plecami podążał Rins i wydawało się, że to między nimi zostanie rozstrzygnięta kwestia podium. Ostatecznie to Crutchlow odniósł zwycięstwo w chaotycznym wyścigu MotoGP o Grand Prix Argentyny. Drugie miejsce zajął Zarco, a na najniższym stopniu podium stanął Rins.

Na czwartej pozycji dojechał Jack Miller, jako piąty linię mety przejechał Márquez, który w końcówce ostatniego okrążenia wyprzedził Viñalesa, jednak na aktualnego mistrza świata sędziowie nałożyli karę doliczenia 30 sekund do jego końcowego rezultatu. W wyniku tego piąte miejsce przypadło Viñalesowi, szósty był Dovizioso, siódme miejsce zajął Tito Rabat, a czołową dziesiątkę uzupełnili Andrea Iannone, Hafizh Syahrin i Danilo Petrucci.

Kolejny wyścig MotoGP odbędzie się za dwa tygodnie, kiedy zawodnicy powalczą o Grand Prix Ameryk na torze Austin.

P Nr Zawodnik Zespół   Rezultat
1 35 Cal Crutchlow LCR Honda Castrol 24 okr.
2 5 Johann Zarco Monster Yamaha Tech 3 + 0,251
3 42 Alex Rins Team Suzuki Ecstar + 2,501
4 43 Jack Miller Alma Pramac Racing + 4,390
5 25 Maverick Viñales Movistar Yamaha MotoGP + 14,941
6 Andrea Dovizioso Ducati Team + 22,533
7 53 Tito Rabat Reale Avintia Racing + 23,026
8 29 Andrea Iannone Team Suzuki Ecstar + 23,921
9 55 Hafizh Syahrin Monster Yamaha Tech 3 + 24,311
10 9 Danilo Petrucci Alma Pramac Racing + 26,003
11 44 Pol Espargaró Red Bull KTM Factory Racing + 31,022
12 45 Scott Redding Aprilia Racing Team Gressini + 31,891
13 30 Takaaki Nakagami LCR Honda Idemitsu + 32,452
14 21 Franco Morbidelli EG 0,0 Marc VDS + 42,061
15 99 Jorge Lorenzo Ducati Team + 42,274
16 19 Alvaro Bautista Ángel Nieto Team + 42,625
17 12 Thomas Lüthi EG 0,0 Marc VDS + 43,350
18 93 Marc Márquez Repsol Honda Team + 58,095
19 46 Valentino Rossi Movistar Yamaha MotoGP + 1:36,317
20 17 Karel Abraham Ángel Nieto Team + 1:48,179
21 10 Xavier Siméon Reale Avintia Racing + 1:54,379
NSK 38 Bradley Smith Red Bull KTM Factory Racing  
NSK 41 Aleix Espargaró Aprilia Racing Team Gresini  
NSK 26 Dani Pedrosa Repsol Honda Team  

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze