Vettel na czele pierwszego dnia testów

Sebastian Vettel uzyskał najlepszy wynik pierwszego dnia testów na torze Catalunya pod Barceloną. Niemiecki kierowca reprezentujący zespół Scuderia Ferrari przejechał łącznie 169 okrążeń, utrzymując najlepszy czas z porannej sesji.

Vettel uzyskał swój najlepszy wynik pojedynczego okrążenia na oponach oznaczonych przez Pirelli symbolem C3 (miękka mieszanka). Wynik 1:18,161 z porannego przejazdu wystarczył do zajęcia pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej, po południu Ferrari skupiło się na dłuższych przejazdach.

Drugie miejsce w tabeli zajął Carlos Sainz Jr w McLarenie, który był 0,4 sekundy wolniejszy od kierowcy Ferrari. Sainz spowodował wywieszenie trzeciej czerwonej flagi, hiszpański kierowca zatrzymał samochód w alei serwisowej, jednak zespół Mclarena szybko uporał się z problemem pozwalając Hiszpanowi ukończyć dzień z wynikiem 119 przejechanych okrążeń.

Romain Grosjean po problemach w porannej sesji, zakończył dzień na trzecim miejscu dzięki wynikowi uzyskanemu pod koniec dnia, Francuzowi zabrakło jednej rundy do przejechania pełnego dystansu wyścigowego, który na torze Catalunya liczy 66 okrążeń.

Pierwsze testy Red Bulla z silnikiem Hondy przebiegły pomyślnie. Max Verstappen przejechał blisko dwa dystanse wyścigowe, kończąc dzień na czwartej pozycji. Na pochwałę zasługuje także Alfa Romeo, prowadzone przez Kimiego Räikkönena przejechało łącznie 128 okrążeń. Czas fińskiego kierowcy pozwolił mu uplasować się na piątej pozycji.

Na dalszych miejsca zostali sklasyfikowani Daniił Kwiat oraz Sergio Pérez, który przejechał tylko 30 okrążeń. W popołudniowej sesji miejsce w Mercedesie zajął urzędujący mistrz świata Lewis Hamilton. Brytyjczyk ukończył dzień z 81 okrążeniami na koncie, skupiając się głównie na wykonywaniu dłuższych przejazdów. Na dole tabeli z wynikami kierowcy Renault. Podobnie jak w Mercedesie, zespół z Enstone rozdzielił dzisiejszy plan testów na obydwu swoich kierowców.  Ostatecznie Nico Hülkenberg przejechał dzisiaj 65 okrążeń, wyprzedzając o 0,003 sekundy Daniela Ricciardo, który okrążył tor 44 razy.