Audi #8 z pole position w Meksyku

Loïc Duval i Lucas di Grassi zapewnili Audi pierwsze pole startowe do inauguracyjnego wyścigu Długodystansowych Mistrzostw Świata w Meksyku. To pierwsze pole position dla drugiej z załóg Audi od wyścigu w USA w 2013 roku.

Duval był częścią tamtejszej załogi #2 i to on uzyskał najlepszy czas jednego okrążenia podczas piątkowych kwalifikacji w Meksyku. Francuz przejechał swoje najszybsze kółko w 1:24,838, a po przejeździe di Grassiego ich średnia wyniosła 1:25,069.

Zaledwie 0,04 sekundy z tyłu znalazła się załoga Porsche #2, którą kwalifikowali Neel Jani i Romain Dumas. Uzyskali oni średnią 1:25,111, która wystarczyła do rozdzielenia obu Audi, bowiem trzecie miejsce należał do załogi #7 z André Lottererem i Benoîtem Tréluyerem. Czwarte miejsce należało do mistrzowskiej załogi Porsche #1, która uplasowała się przed dwoma Toyotami.

W LMP2 swoje pierwsze pole position w sezonie wywalczyli Bruno Senna i Ricardo Gonzalez w Ligierze od RGR Sport. Pokonali oni na swojej drodze liderów klasyfikacji generalnej z Alpine #36, których przejazd nie należał do najlepszych – Nicolas Lapierre obrócił się i uderzył w barierę w siódmym zakręcie, co wywołało czerwoną flagę. Przy drugim podejściu Lapierre również nie dał rady odebrać pole position załodze Ligiera. Trzecie miejsce należało do Strakka Racing, a drugą linię uzupełni G-Drive Racing.

Klasa GTE Pro została zdominowana przez samochody Aston Martin, które zajęły dwie pierwsze pozycje w kwalifikacjach. Najszybszym kierowcą na torze był Richie Stanaway, który do pary z Darrenem Turnerem wywalczył pole position dla załogi #97. Obok nich na starcie ustawi się pojazd #95, którego kwalifikowali Marco Sorensen i Nicki Thiim.

W walce o miano najlepszych z pozostałych triumfowało Ferrari #51. James Calado i Gianmaria Bruni stracili jednak aż pół sekundy do zdobywców pole positon. Drugie Ferrari z nr 71 zakwalifikowało się na piątym miejscu, a włoskie auta przedzieliło Porsche od Dempsey-Proton.

W GTE Am pole position również wywalczył Aston Martin – tu najszybsi byli Paul Dalla Lana i Pedro Lamy w samochodzie #98, który różnicą 0,4 sekundy pokonał najlepsze z Porsche. Niemiecki producent zajął pozycje od drugiej do czwartej, a czołowymi jego reprezentantami była ekipa Gulf Racing.

6-godzinny wyścig w Meksyku rozpocznie się w sobotę o 20:30 polskiego czasu.

Źródło: dailysportscar.com