López mistrzem po raz drugi

José María López dzięki zwycięstwu w pierwszym wyścigu Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych po raz drugi w karierze wywalczył tytuł mistrzowski.

Argentyńczyk utrzymał prowadzenie po starcie z pole position przed Sébastienem Loebem. Trzeci Yvan Muller utracił pozycję w pierwszym zakręcie na rzecz zespołowego kolegi Ma Qing Hua, a po chwili obaj zostali wyprzedzeni przez Mehdiego Bennaniego.

Muller nie zajechał daleko, bowiem już po pierwszym okrążeniu musiał zjechać do boksów z uszkodzonym zawieszeniem. 4-krotny mistrz świata zderzył się ze swoim rodakiem Hugo Valente, który także odpadł z wyścigu. Jeszcze w pierwszym zakręcie doszło do kolizji z udziałem Toma Coronela i dwóch kierowców Łady – Nicka Catsburga i Nicolasa Lapierre’a, którzy zakończyli w tym miejscu wyścig.

Z powodu unieruchomionych samochodów na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, który po swoim zjeździe na czwartym okrążeniu pozostawił na czele walczących Lópeza i Loeba. Francuz po kilku próbach ataku zaczął jednak tracić dystans do Argentyńczyka. Za ich plecami Ma odzyskał pozycję utraconą na rzecz Bennaniego, choć ten do końca wyścigu próbował ją odzyskać.

Piąte miejsce zajął Gabriele Tarquini, który po starcie z końca stawki skorzystał na problemach rywali, podobnie jak szósty na mecie Rob Huff. Za nimi na metę przyjechał Tiago Monteiro, a czołową dziesiątkę uzupełnili trzej kierowcy Chevroleta – Stefano D’Aste, Grégoire Demoustier i debiutujący na swoim domowym torze Tin Sritrai.

Tajlandczyk jako ostatni dojechał do mety, bowiem z wyścigu wycofali się również Tom Chilton, Norbert Michelisz i John Filippi – wszyscy z powodu uszkodzeń swoich samochodów.

José María López został trzecim po Andym Priaulx i Yvanie Mullerze kierowcą, który obronił tytuł w WTCC. Argentyńczyk wygrał swój dziewiąty wyścig w tym sezonie i 20. w karierze, czym zrównał się w statystykach z Gabriele Tarquinim.