López z pole position w Tajlandii

Argentyńczyk, który ma szanse wywalczyć w ten weekend tytuł Mistrza Świata Samochodów Turystycznych, rozpoczął swój atak od wywalczenia pole position na torze Buriram International Circuit w Tajlandii.

López był jedynym kierowcą, który zszedł poniżej granicy 1:38, uzyskując czas 1:37,916 w zdominowanych przez Citroëna kwalifikacjach. Francuski producent zajął pięć pierwszych miejsc, a za broniącym tytułu Argentyńczykiem ustawią się Sébastien Loeb, Yvan Muller, Ma Qing Hua i Mehdi Bennani.

López był najszybszy w sesji Q1, która przyniosła nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Znakomity trzeci czas uzyskał John Filippi, lecz większe niespodzianki czekały z tyłu stawki - do Q2 nie wszedł bowiem były mistrz Gabriele Tarquini, podobnie jak Nicolas Lapierre. Problemy techniczne uniemożliwiły awans Tomowi Coronelowi i Stefano D'Aste, a z ostatniej, 12. pozycji, awansował Yvan Muller.

Francuz nie robił sobie także przysług w Q2, gdzie przejechał tylko jedno pomiarowe okrążenie, lecz 4-krotny mistrz świata odnalazł tempo i zajął drugie miejsce, za Mehdim Bennanim. Pierwszą piątkę uzupełnili López, Loeb i Ma. Szóste miejsce zajął Hugo Valente w Chevrolecie, pokonując Nicka Catsburga i Toma Chiltona. Dziewiąte i dziesiąte miejsce zajęli Tiago Monteiro i Norbert Michelisz, gwarantując sobie start z pierwszej linii do drugiego wyścigu, a w dziesiątce nie znalazł się Rob Huff, do którego dołączył wolniejszy w Q2 Filippi.

W Q3 López popisał się fenomenalnym okrążeniem, pokonując Loeba różnicą 0,269 sekundy. Yvan Muller nie mógł równać się tej dwójce, zaliczając słaby drugi sektor, lecz wystarczyło to na trzecie miejsce, przed Ma i Bennanim.

Zdobywając pole position, López powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej do 77 punktów nad Yvanem Mullerem i tym samym potrzebuje tylko trzech punktów więcej od Francuza, by zapewnić sobie tytuł mistrzowski.