Tänak zwycięża w Rajdzie Niemiec

Ott Tänak odniósł pewne zwycięstwo w Rajdzie Niemiec. Estończyk przejechał bezproblemowy weekend i teraz może cieszyć się z drugiego zwycięstwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Drugie miejsce zajął Andreas Mikkelsen, a na najniższym stopniu podium stanął Sébastien Ogier, który powrócił na pozycję lidera mistrzostw.

W niedzielę załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne o łącznej długości nieco ponad 50 kilometrów, na które składał się między innymi nagradzany dodatkowymi punktami Powe Stage. Po sobotniej części zmagań na pewnej pozycji lidera znajdował się Tänak, jednak będący na drugiej pozycji Mikkelsen, który tracił ponad 20 sekund, nie zamierzał składać broni bez walki.

Pierwszy dzisiejszy oes padł łupem Juho Hänninena, który pokonał Mikkelsena o 0,2 sekundy. Norweg jednak zmniejszył stratę do Tänaka, która po tym odcinku wynosiła 18,5 sekundy. Ogier z kolei podjął decyzję o niepodejmowaniu zbędnego ryzyka, mając na uwadze pozycję w mistrzostwach i odpadnięcie Neuville’a, który mógł jedynie zdobyć punkty na Power Stage. Francuz do byłego zespołowego kolegi z Volkswagena tracił już prawie 13 sekund.

Różnica ta powiększyła się na drugim dzisiejszym etapie, na którym najszybszy był Esapekka Lappi, a za jego plecami uplasował się Jari-Matti Latvala. Ponownie, Mikkelsen okazał się być minimalnie szybszy od Tänaka, który zdawał się jednak w pełni kontrolować sytuację. Po trzecim odcinku przewaga Estończyka nad swoim głównym rywalem wynosiła 17 sekund, zaś na nim oesowe zwycięstwo odniósł Craig Breen, który był minimalnie szybszy od Haydena Paddona. Irlandczyk miał spore szanse na zdobycie piątego miejsca, na którym znajdował się Elfyn Evans. Różnica między tą dwójką wynosiła zaledwie 1,7 sekundy.

Na Power Stage Ott Tänak przypieczętował drugie w tym sezonie i jednocześnie drugie w karierze zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Drugie miejsce wywalczył Andreas Mikkelsen, który z pewnością dał sporo powodów do radości Citroënowi. Nie wiadomo, ile w tym wkładu Sébastiena Loeba, który ostatnio testował z francuskim zespołem, jednak Norweg tym występem zwiększył swoje szanse na częstsze pojawienie się w stawce WRC. Podium uzupełnił Sébastien Ogier, który odskoczył od Thierry’ego Neuville’a w klasyfikacji kierowców na 17 punktów.

Czwarte miejsce zajął Juho Hänninen, piątą pozycję rzutem na taśmę wywalczył Craig Breen, tuż za jego plecami uplasował się Elfyn Evans, zaś czołową dziesiątkę uzupełnili Jari-Matti Latvala, Hayden Paddon, Armin Kremer oraz Eric Camilli.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Dani Sordo (5), Esapekka Lappi (4), Jari-Matti Latvala (3), Sébastien Ogier (2) i Craig Breen (1).

W WRC2 zwycięstwo odniósł Eric Camilli, zaś Pontus Tidemand zapewnił sobie mistrzowski tytuł w tej kategorii. Polska załoga Łukasz Pieniążek – Przemysław Mazur zajęła w tym zestawieniu dwunaste miejsce.

Przed załogami WRC teraz półtora miesiąca przerwy od rywalizacji na światowym poziomie. Następną rundą jest Rajd Hiszpanii, który odbędzie się w dniach 5-8 października.