Bagnaia wygrywa w Walencji na zakończenie sezonu MotoGP

Francesco Bagnaia odniósł zwycięstwo w wieńczącym sezon wyścigu MotoGP o Grand Prix Walencji. Drugie miejsce zajął Jorge Martin, a na najniższym stopniu podium stanął Jack Miller, dając Ducati pierwsze trzy lokaty. Valentino Rossi w swoim ostatnim wyścigu w karierze zajął 10. pozycję.

Pogoda w ten wyjątkowy dzień, w którym z MotoGP żegnali się Rossi, a także Danilo Petrucci, była bardzo ładna, a niebo było w zasadzie bezchmurne. Jeśli chodzi o dobór opon – dosłownie wszyscy zdecydowali się na twardą przednią oraz pośrednią tylną oponę.

Ruszający z pole position Martin nie miał najmniejszego problemu na starcie i przewodził stawce na dojeździe do pierwszego zakrętu. Za jego plecami podążał Miller, a na trzecią lokatę awansował Joan Mir, pokonując Bagnaię, który stracił dwie pozycje. Na następnym okrążeniu Mir agresywnie, choć pewnie uporał się z Millerem i znalazł się tuż za tylnym kołem lidera. Nieco z tyłu stawki Rossi zaliczył solidnym początek i przesunął się na 9. lokatę, tocząc zaciętą walkę z tegorocznym mistrzem świata - Fabio Quartararo, który jednak był górą i wkrótce był już szósty.

Podczas gdy Martin kontynuował prowadzenie, za jego plecami doszło do prawdziwego przetasowania. Bagnaia podkręcił tempo i pokonał Mira oraz Millera, a także Rins pojechał solidnie, pokonując tę dwójkę. W wyniku tego Bagnaia jechał na drugim miejscu, jako trzeci jechał Rins, czwarty był Mir, a najlepszą piątkę uzupełniał Miller. Australijczyk musiał odpierać ataki ze strony Quartararo, lecz zawodnik Yamahy dysponował lepszym tempem i pokonał reprezentanta Ducati. Z kolei przedwcześnie wyścig zakończył Takaaki Nakagami, który wywrócił się w szóstym zakręcie.

Czołowa trójka jechała bardzo blisko siebie i zmiana na pozycji wydawała się być kwestią czasu. Niestety, nie z tego powodu, co powinno być. Jadący na trzeciej pozycji Rins na 17 okrążeń przed końcem przewrócił się w szóstym zakręcie, podobnie jak wcześniej Nakagami, odpadając z wyścigu. To uwolniło Bagnaię, który mógł skupić się na próbach ataku na Martinie. Z kolei Rossi został wyprzedzony przez Johanna Zarco i Eneę Bastianiniego, ale z powodu wywrotki Rinsa utytułowany Włoch podążał na 10. pozycji.

Na 13 okrążeń przed końcem doszło do zmiany na pozycji lidera. Bagnaia, który był dość wyraźnie szybszy od Martina, pewnie wyprzedził Hiszpana po wewnętrznej ostatniego zakrętu. Z kolei już na następnym okrążeniu narzucił bardzo mocne tempo, ustanawiając nowy wyścigowy rekord toru Ricardo Tormo – 1:31,042, odskakując od Martina na pół sekundy.

Martin jednak zupełnie nic sobie z tego nie robił i przez następne okrążenia zmniejszył wypracowaną przez lidera stratę, podążając niczym cień za fabrycznym zawodnikiem Ducati. Trzeci Miller jednak także starał się trzymać się tej dwójki, tracąc mniej niż sekundę. Mir z kolei miał już 4 sek. straty do Bagnai, zaś jadący na P5 Quartararo ciągle zbliżał się do zawodnika Suzuki.

W samej końcówce Martin jednak stracił nieznacznie tempo, dzięki czemu Bagnaia nie miał problemu z odniesieniem zwycięstwa na torze Ricardo Tormo. Martin zajął drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanął Miller, dając Ducati pierwsze trzy pozycje. Na czwartej pozycji dojechał Mir, piąty był Quartararo, szósta lokata przypadła, zaś czołową dziesiątkę uzupełnili Brad Binder, Enea Bastianini, Aleix Espargaró a także…

…Valentino Rossi, który w ten sposób kończy wybitną, unikatową i niezwykle udaną karierę w Motocyklowych Mistrzostwach Świata, która trwała aż 26 sezonów. W królewskiej klasie wystartował 3741 razy i w nich sięgnął po 89 zwycięstw, 199 razy stawał na podium, 55 razy wywalczył pole position, a także wywalczył 7 tytułów mistrza świata. Na przestrzeni wszystkich klas Rossi zdobył aż 9 tytułów mistrzowskich. Grazie Vale!