Viñales na pole position do GP Włoch, Rossi drugi

Maverick Viñales wywalczył pierwsze pole startowe do jutrzejszego wyścigu o Grand Prix Włoch na torze Mugello. To trzecie pole position w tym sezonie dla hiszpańskiego zawodnika. Drugi czas w kwalifikacjach uzyskał faworyt lokalnej publiczności Valentino Rossi, a czołową trójkę uzupełnił Andrea Dovizioso.

Q1

Tradycyjnie już, w pierwszej części kwalifikacji udział brali ci zawodnicy, którzy po trzech pierwszych sesjach treningowych nie znaleźli się w czołowej dziesiątce. Wśród nich znaleźli się między innymi Johann Zarco czy też Cal Crutchlow i to oni byli głównymi kandydatami do awansu do Q2. Wśród tej części stawki można było zauważyć różne preferencje dotyczące stopnia twardości przedniej opony Michelin – od miękkiej, przez pośrednią, do twardej.

Po pierwszych przejazdach na czele zestawienia znalazł się Danilo Petrucci z czasem 1:47,285, zaś na drugiej pozycji znajdował się Jonas Folger, który tracił zaledwie 0,020 sekundy. Zarco z kolei postanowił nie wyjeżdżać na pierwszą turę okrążeń, czekając na rozwój sytuacji na torze oraz dodatkowy wzrost przyczepności. Z kolei Crutchlow nie miał początkowo tempa, notując dopiero ósmy czas.

Zarco na swoim pierwszym okrążeniu uzyskał trzeci czas mimo słabej pierwszej części okrążenia, jednak Francuz został szybko zepchnięty na piątą lokatę. Najlepszym czasem popisał się Crutchlow, który przejechał kółko w 1:47,220, zaś na drugie miejsce awansował Héctor Barberá, tracąc 0,052 sekundy. Z kolei Jonas Folger, który był czwarty, wywrócił się w jedenastym zakręcie.

Nie trzeba było długo czekać na poprawę czasu przez Zarco. Zawodnik ekipy Tech3 awansował na pierwsze miejsce, wykręcając 1:47,080, będąc szybszym o 0,140 sekundy od Crutchlowa. Chwilę później drugi czas uzyskał Danilo Petrucci, który na kolejnej próbie miał rekordy w sektorach, jednak po błędzie w końcówce okrążenia popełnił błąd. Włoch zachował jednak drugą pozycję. Na sam koniec Zarco był w stanie o 0,022 sekundy poprawić swój najlepszy czas i wspólnie z Petruccim awansowali do drugiej części kwalifikacji.

Jutro na polach startowych od 13 miejsca w dół ustawią się kolejno: Cal Crutchlow, Héctor Barberá, Jonas Folger, Andrea Iannone, Loris Baz, Pol Espargaró, Jack Miller, Scott Redding, Karel Abraham, Sam Lowes, Bradley Smith oraz Sylvain Guintoli.

Q2

Ze względu na to, że w wolnych treningach na czele sesji znajdowali się zawodnicy z różnych zespołów, ciężko było wskazać motocyklistę, który mógłby stanąć jutro na pole position. Rok temu pierwszą pozycję w kwalifikacjach na Mugello wywalczył faworyt lokalnej publiczności Valentino Rossi, który był najszybszy w FP3. Większość zawodników na swój pierwszy przejazd zdecydowała się na twardą przednią oponę, za wyjątkiem Jorge Lorenzo, który skorzystał z obu pośrednich opon, oraz Andrei Dovizioso, który z kolei sięgnął po miękkie mieszanki.

Na czele Q2 po pierwszych czasach znalazł się Danilo Petrucci, który uzyskał 1:47,497, zaś na drugą pozycję awansował startujący z dziką kartą Michele Pirro na Ducati. Z kolei Aleix Espargaró zaledwie po kilku minutach od rozpoczęcia Q2 przewrócił się w dziewiątym zakręcie. Na chwilę na czoło zestawienia wskoczył Marc Márquez, jednak chwilę późnej czas Hiszpana poprawił po raz kolejny Petrucci, wykręcając 1:47,266. Maverick Viñales awansował na drugą pozycję, będąc wolniejszym od Petruciego o zaledwie 0,005 sekundy. Valentino Rossi, który wywrócił się w czwartym treningu, po pierwszej turze okrążeń był piąty.

Do ostatnich minut czekaliśmy na zmiany na szczycie tabeli z czasami. Najlepszym czasem na dwie minuty przed zakończeniem popisał się Alvaro Bautista, który znalazł się przed Danim Pedrosą, jednak chwilę później na czoło wysunął Maverick Viñales, zaś na drugą pozycję wskoczył Dovizioso, który jednak zepchnięty został przez Petrucciego. Rossi z kolei, który przez chwilę znajdował się na 11 pozycji, uzyskał trzeci czas, będąc wolniejszym od zespołowego kolegi o 0,239 sekundy. Jak się okazało, czas uzyskany przez Petrucciego został anulowany z powodu przekroczenia limitów toru. Márquez, który został przyblokowany przez Zarco, był w stanie uzyskać dopiero szósty czas.

Maverick Viñales wywalczył pierwsze pole startowe do jutrzejszego wyścigu o Grand Prix Włoch. Hiszpan pokonał swojego zespołowego kolegę Valentino Rossiego oraz Andreę Dovizioso, którzy uzupełnili pierwszy rząd. Bardzo wysoką, czwartą pozycję wywalczył Michele Pirro, piąty był Dani Pedrosa, szóste miejsce uzyskał Marc Márquez, siódmą lokatę uzyskał Jorge Lorenzo, ósmy był Alvaro Bautista, z dziewiątym czasem sesję ukończył Danilo Petrucci, a czołową dziesiątkę zamknął Tito Rabat. Johann Zarco był jedenasty, a na dwunastej pozycji znalazł się Aleix Espargaró.

Wyścig kategorii MotoGP o Grand Prix Włoch rozpocznie się w niedzielę o godzinie 14:00.