Morbidelli wygrywa, podium dla Hondy

Gianni Morbidelli po starcie z pole position wygrał pierwszy wyścig TCR International Series w Szanghaju, przyjeżdżając na metę przed swoimi kolegami z zespołu WestCoast Racing - René Münnichem i Kevinem Gleasonem, który stoczył wspaniałą walkę ze Stefano Cominim.

Morbidelli utrzymał prowadzenie na starcie, swoich pozycji nie utrzymali natomiast pozostali kierowcy Hondy - Pepe Oriola awansował z piątego miejsca, by wyprzedzić René Münnicha w walce o drugą lokatę, a Kevin Gleason stracił miejsca także na rzecz Michaiła Graczewa i Stefano Cominiego. Próbując wjechać w drugi zakręt przed Münnichem, Oriola otrzymał uderzenie w bok samochodu, co wgniotło element nadwozia i zaczął on ocierać o koło, co ostatecznie skutkowało wycofaniem się Hiszpana po przejechaniu zaledwie jednego okrążenia.

Po awansie na starcie, Graczew spadł za Cominiego i Gleasona, którzy rozpoczęli między sobą pasjonujący pojedynek. Amerykanin w Hondzie dysponował lepszą prędkością maksymalną od lidera klasyfikacji, co wykorzystał mijając SEAT-a na prostej, jednak nie zmieścił się w 14. zakręcie i Comini odzyskał trzecią lokatę, walka trwała przez kolejne kilka okrążeń, na siódmym okrążeniu Gleason próbował objechać Cominiego po zewnętrznej w pierwszym zakręcie, chwilę później ta dwójka zderzyła się ze sobą i Comini wypchnął Amerykanina z toru, który ostatecznie zaatakował na najdłuższej prostej na przedostatnim okrążeniu, zajmując wewnętrzną stronę toru przed 14. zakrętem i wychodząc na trzecią pozycję.

Na czele stawki jechali spokojnie Morbidelli i Münnich, Gleason szybko zbudował sobie bezpieczny margines nad Cominim, a za nimi walka trwała między Jordim Gené i Michaiłem Graczewem. Między tą dwójką kilkukrotnie doszło do kontaktu na odcinku kilkuset metrów, przez co Hiszpan stracił kilka pozycji, ale Graczew musiał przez to bronić się z kolei przed Andreą Belicchim z Target Competition, który miał ułatwione zadanie, bo Rosjanin wypadł z ostatniego zakrętu na przedostatnim okrążeniu i nie był w stanie wrócić na tor przed Włochem.

Przy czwartej pozycji Cominiego, zwycięstwo daje Morbidelliemu prowadzenie w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 57 punktów, pięć przed Szwajcarem. Kevin Gleason zrównał się natomiast na trzecim miejscu z Pepe Oriolą - obaj mają 37 punktów.

Gianni Morbidelli
„To był po prostu doskonały dzień. Wszystko było idealne i samochód spisywał się znakomicie. Gratuluję WestCoast Racing za wykonaną pracę. Jasne jest, że tutaj w Szanghaju Honda ma przewagę nad konkurencją, tak jak SEAT w Sepang. Czuliśmy się komfortowo od pierwszej sesji treningowych i mogliśmy zmaterializować wykonaną pracę. Spróbujemy utrzymać się na fali, wiemy bardzo dobrze, że niełatwo będzie mieć same tak dobre dni”.

Aktualizacja: Michaił Graczew otrzymał 30-sekundową karę za spowodowanie kolizji z Jordim Gené w ostatnim zakręcie, przez co spadł z szóstej na 14. pozycję.

Następny wyścig TCR International Series już w niedzielę przed Grand Prix Formuły 1.

P Nr Kierowca Zespół Samochód Rezultat
1 10 Gianni Morbidelli WestCoast Racing Honda Civic TCR 10 okr.
2 23 René Münnich WestCoast Racing Honda Civic TCR + 0,851
3 24 Kevin Gleason WestCoast Racing Honda Civic TCR + 3,767
4 25 Stefano Comini Target Competition SEAT León Cup Racer + 5,510
5 33 Andrea Belicchi Target Competition SEAT León Cup Racer + 7,542
6 6 Franz Engstler Liqui Moly Team Engstler Audi TT Cup
+ 9,714
7 88 Jordi Gené Team Craft-Bamboo Lukoil SEAT León Cup Racer + 10,822
8 47 Norbert Tóth Zengő Motorsport SEAT León Cup Racer + 11,493
9 17 Michel Nykjær Target Competition SEAT León Cup Racer + 12,342
10 77 Siergiej Afanasjew Team Craft-Bamboo Lukoil SEAT León Cup Racer + 15,066
11 7 Lorenzo Veglia Liqui Moly Team Engstler SEAT León Cup Racer
+ 15,712
12 5 Tengyi Jiang Target Competition SEAT León Cup Racer + 19,139
13 20 Igor Skuz Campos Racing SEAT León Cup Racer + 32,989
14 8 Michaił Graczew Liqui Moly Team Engstler Audi TT Cup
+ 38,051
NSK 74 Pepe Oriola Team Craft-Bamboo Lukoil SEAT León Cup Racer

Wypowiedź: tcr-series.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league