Audi pokazuje swój samochód TCR

Podczas Paris Motor Show 2016, debiutuje wyścigowa wersja nowego modelu Audi RS 3. Audi RS 3 Limousine TCR znajdzie się w ofercie Audi Sport customer racing z początkiem sezonu 2017 i w ten sposób poszerzy ofertę czterech pierścieni skierowaną do zewnętrznych teamów wyścigowych.

„Audi obecne jest w świecie prestiżowych sportów motorowych od pokoleń” – mówi Stephan Winkelmann, szef Audi Sport, odpowiedzialnego za tworzenie modeli R i RS, sprzedawanych pod nazwą „Audi Sport”. „Konstruując Audi R8 LMS, a jednocześnie angażując się w serie wyścigowe WEC i DTM, Audi Sport customer racing udało się w bardzo krótkim czasie stworzyć udany program modeli przeznaczonych dla wyczynowych klientów zewnętrznych. Audi R8 LMS zostało w tym czasie liderem rynku w swoim segmencie. Takie same plany mamy wobec Audi RS 3 LMS, które daje atrakcyjną możliwość wejścia w fascynujący świat wyścigów”.

Audi Sport customer racing zbudowało Audi RS 3 LMS z myślą o jeszcze stosunkowo młodej kategorii TCR. Oprócz międzynarodowej serii TCR, rozgrywanej się w ramach imprez towarzyszących Mistrzostwom Świata Formuły 1 FIA, w wielu państwach odbywają się krajowe serie wyścigów TCR. Również serie wyścigów długodystansowych, np. 24 godzinny wyścig na torze Nürburgring, tworzą ostatnio kategorię samochodów klasy TCR.

„Rynek TCR ma jeszcze więcej potencjału niż rynek kategorii GT3” – mówi Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „W sezonie 2016 na całym świecie zarejestrowano dziesięć serii wyścigów TCR w 18 krajach, a ciągle powstają kolejne. Dzięki wersji TCR modelu RS 3, chcemy pojawić się na rynkach, na których nie ma wyścigów serii GT3. Koszty samochodu wyścigowego typu TCR są bardzo niskie. W ten sposób mamy zamiar pozyskać nowych klientów dla Audi Sport. Jeśli chodzi o odpowiednie wsparcie producenta i zaopatrzenie w części, będą oni mogli korzystać z doświadczeń, jakie począwszy od roku 2009 zebraliśmy z Audi R8 LMS i które nasi klienci serii GT3 cenią”.

Audi RS 3 LMS przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 240 km/h. Sprawdzony czterocylindrowy silnik TFSI o pojemności 2 litrów, w wersji TCR generuje moc 243 kW (330 KM).

Pod względem bezpieczeństwa, Audi Sport customer racing nie idzie na żadne kompromisy. Do obszernego pakietu rozwiązań z tej dziedziny zalicza się bezpieczny zbiornik paliwa zbudowany zgodnie z przepisami FIA, klatka bezpieczeństwa, bezpieczny fotel PS3, siatki wg. standardów FIA po obu stronach fotela i podobnie jak w Audi R8 LMS, wyjście awaryjne w dachu.

Dostarczanie pierwszych egzemplarzy Audi RS 3 LMS do klientów Audi Sport customer racing rozpocznie w grudniu tego roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem sezonu najważniejszych serii wyścigów TCR 2017.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league