Rast odnosi trzecie z rzędu zwycięstwo w DTM

Rast odnosi trzecie z rzędu zwycięstwo w DTM Audi

Ubiegłoroczny mistrz Deutsche Tourenwagen Masters René Rast zwyciężył w pierwszym wyścigu weekendu w austriackim Spielbergu. Reprezentant Audi przekroczył linię mety przed swoimi zespołowymi kolegami Mikiem Rockenfellerem i Nico Müllerem.

Choć wyścig rozpoczynał się zaledwie dwie godziny po ulewnych kwalifikacjach, start przebiegał przy niemalże suchym torze i niemal wszyscy kierowcy rozpoczynali na oponach na suchą nawierzchnię.

Zdobywca pole position Daniel Juncadella zaliczył poprawny start i utrzymał prowadzenie w pierwszym zakręcie. Znacznie gorzej z drugiego pola ruszył Timo Glock, którego już na pierwszych metrach wyprzedził Rockenfeller. Aż trzy pozycje zyskał natomiast Augusto Farfus, który wyszedł z pierwszego zakrętu na czwartym miejscu.

W środku stawki doszło do przepychanki, która miała swój finał w trzecim zakręcie – Philipp Eng stracił panowanie nad swoim BMW po najechaniu na mokry fragment toru i uderzył w Robina Frijnsa, który to obrócił się i został uderzony przez Loïca Duvala i Gary’ego Paffetta.

Ze względu na ilość leżących na torze odłamków, interweniował samochód bezpieczeństwa. Juncadella wypadł z pierwszego zakrętu podczas restartu, co pozwoliło Rockenfellerowi skutecznie zaatakować go w trzecim zakręcie.

Reprezentant Audi początkowo zbudował sobie bezpieczną przewagę, lecz później Hiszpan podkręcił tempo i na 15. okrążeniu powrócił na pozycję lidera, objeżdżając Niemca jeszcze przed wejściem w trzeci zakręt.

Nie mogąc dorównać tempem nowemu liderowi, Rockenfeller zjechał do boksów. Juncadella pozostał na torze o dwa okrążenia dłużej i dzięki serii szybkich kółek powrócił na tor ze sporą przewagą nad swoim rywalem.

Pierwsza dwójka odjeżdżała jednocześnie od grupy walczącej o trzecie miejsce – na jej czele przez pierwszą połowę wyścigu znajdował się Glock, lecz po serii zjazdów do boksów popełnił błąd i stracił aż cztery pozycje. W ten sposób na trzecie miejsce awansował Marco Wittmann, a za jego tylnym zderzakiem podążał Rast.

Ta dwójka stoczyła długi i zacięty pojedynek, lecz pomimo swoich starań, aktualny mistrz serii nie mógł znaleźć sposobu na kierowcę BMW. Reprezentant Audi spróbował po raz ostatni na 32. okrążeniu, kiedy to zrównał się z Wittmannem na dojeździe do trzeciego zakrętu – ten jednak opóźnił hamowanie i przedłużył Rastowi prostą, przez co ten został wyprzedzony przez Müllera oraz Paula di Restę.

Losy wyścigu odmieniły się na 33. okrążeniu, kiedy to samochód Glocka odmówił posłuszeństwa, a Niemiec zatrzymał się przy krawędzi toru. Po raz drugi interweniował samochód bezpieczeństwa, a restart miał nastąpić na trzy okrążenia przed końcem.

Juncadella kilkukrotnie przyspieszył i zahamował w strefie restartu – co prawda pomogło mu to utrzymać prowadzenie, lecz sędziowie dopatrzyli się złamania przepisów i zadecydowali o przyznaniu Hiszpanowi kary drive-through (zamienionej na 30 sekund doliczonych do rezultatu).

Najlepiej w chwili restartu odnalazł się Rast, który jeszcze na prostej startowej wyprzedził di Restę, a w pierwszym zakręcie objechał także Wittmanna – kierowca BMW walczył z brakiem przyczepności i spadł aż na siódmą lokatę, wyprzedzony również przez di Restę, Jamiego Greena i Lucasa Auera.

Wyścig zakończył się w kontrowersyjny sposób, bowiem na ostatnim okrążeniu Rast wyprzedził swoich zespołowych kolegów Müllera i Rockenfellera, aby mógł sięgnąć po cenne 25 punktów za zwycięstwo – Niemiec traci dzięki temu już tylko 42 punkty do nowego lidera tabeli, jakim został czwarty na mecie di Resta. Czołową dziesiątkę uzupełnili Eng, Farfus i dotychczasowy lider serii Paffett.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 33 René Rast Audi Sport Team Rosberg 37 okr.
2 99 Mike Rockenfeller Audi Sport Team Phoenix + 0,705
3 51 Nico Müller Audi Sport Team Abt Sportsline + 0,887
4 3 Paul di Resta HWA Mercedes-AMG + 1,153
5 53 Jamie Green Audi Sport Team Rosberg + 1,444
6 22 Lucas Auer HWA Mercedes-AMG + 1,553
7 11 Marco Wittmann BMW Team RMG + 6,730
8 25 Philipp Eng BMW Team RBM + 6,752
9 15 Augusto Farfus BMW Team RMG + 7,307
10 2 Gary Paffett HWA Mercedes-AMG + 7,598
11 4 Robin Frijns Audi Sport Team Abt Sportsline + 8,406
12 17 Sébastien Ogier HWA Mercedes-AMG + 8,650
13 94 Pascal Wehrlein HWA Mercedes-AMG + 9,315
14 23 Daniel Juncadella HWA Mercedes-AMG + 27,238
15 47 Joel Eriksson BMW Team RBM + 27,621
16 48 Edoardo Mortara HWA Mercedes-AMG + 36,870
NSK 16 Timo Glock BMW Team RMG  
NSK 7 Bruno Spengler BMW Team RBM  
NSK 28 Loïc Duval Audi Sport Team Phoenix  

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka