Engel wygrywa dzięki szczęśliwej strategii

Engel wygrywa dzięki szczęśliwej strategii Daimler

Maro Engel skorzystał na wyjeździe samochodu bezpieczeństwa, a następnie wyprzedził aktualnego mistrza Marco Wittmanna, by odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w Deutsche Tourenwagen Masters podczas niedzielnego wyścigu na torze Moscow Raceway.

Prowadzenie po starcie z pole position utrzymał Bruno Spengler. Kierowca BMW wjechał w pierwszy zakręt przed Mattiasem Ekströmem. Za nimi, Paul di Resta wyprzedził René Rasta w walce o trzecią lokatę, a Marco Wittmann znalazł się przed Timo Glockiem na piątym miejscu.

Engel uzyskał najgorszy czas porannych kwalifikacji i przystępował do wyścigu z ostatniego rzędu. Kierowca Mercedesa jako jeden z pierwszych zjechał do boksów, już na pierwszym okrążeniu.

Taki ruch okazał się dla Niemca bardzo szczęśliwy, bowiem po sześciu okrążeniach na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Sprawcą był Maxime Martin, którego hamulce zapaliły się w wyniku przejazdu po żwirowym poboczu w pierwszym zakręcie wyścigu.

Cała stawka została zbita za samochodem bezpieczeństwa, co pozwoliło kierowcom z odbytym pit-stopem na odrobienie strat do reszty.

Restart nastąpił na 10. okrążeniu i niemal natychmiast Augusto Farfus i Lucas Auer objechali Roberta Wickensa, a Gary Paffett uporał się z Mikiem Rockenfellerem. Pozycjami zamienili się również Glock i Rast, lecz sędziowie uznali, że kierowca BMW wykonał swój manewr przed momentem wznowienia i musiał on oddać zyskaną lokatę.

Prowadzenie początkowo utrzymywał Spengler, lecz już po dwóch okrążeniach padł on łupem Ekströma – Szwed zaatakował po wewnętrznej w ostatnim zakręcie i doprowadził do nieznacznego kontaktu, a później wykończył manewr wyprzedzania w pierwszym zakręcie.

Ekström następnie zjechał do boksów i znalazł się w głębi stawki, w tym także za kierowcami stającymi na pierwszym okrążeniu. Kierowca Audi musiał więc przebijać się przez stawkę, w czym pomógł mu jego zespołowy kolega Nico Müller, który niemal do końca wyścigu nie zjechał na swój pit-stop, wstrzymując przez to liderów.

Kluczowy moment wyścigu nastąpił na około dziesięć okrążeń do mety, kiedy to Engel wyprzedził drugiego Wittmanna i miał już przed sobą tylko Müllera. Wittmann nie dysponował tempem pozwalającym mu na kontratak i musiał martwić się nadciągającym Ekströmem, który w ciągu kilkunastu okrążeń przebił się z jedenastej na czwartą lokatę, a na dwa okrążenia przed końcem wyprzedził także Wittmanna. Dwukrotny mistrz serii prawie dogonił Engela, lecz nie wystarczyło mu czasu na zaatakowanie kierowcy Mercedesa, który odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w karierze.

Podium uzupełnił Bruno Spengler, który przyjechał na metę przed Rastem, Jamiem Greenem i Witmannem. Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Tom Blomqvist, Auer, Wickens i Edoardo Mortara.

Dzięki drugiej lokacie, Ekström powrócił na prowadzenie klasyfikacji generalnej, z 1-punktową przewagą nad Rastem. Trzeci Auer traci już 16 punktów do lidera.

Kolejna runda DTM odbędzie się za niecały miesiąc w holenderskim Zandvoort.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 63 Maro Engel HWA Mercedes-AMG 36 okr.
2 5 Mattias Ekström Audi Sport Team Abt Sportsline + 0,376
3 7 Bruno Spengler BMW Team RBM + 3,981
4 33 René Rast Audi Sport Team Rosberg + 4,702
5 53 Jamie Green Audi Sport Team Rosberg + 5,410
6 11 Marco Wittmann BMW Team RMG + 7,192
7 31 Tom Blomqvist BMW Team RBM + 8,391
8 22 Lucas Auer HWA Mercedes-AMG + 8,564
9 6 Robert Wickens HWA Mercedes-AMG + 8,982
10 48 Edoardo Mortara HWA Mercedes-AMG + 9,942
11 15 Augusto Farfus BMW Team RMG + 10,919
12 99 Mike Rockenfeller Audi Sport Team Phoenix + 12,416
13 16 Timo Glock BMW Team RMG + 12,505
14 77 Loïc Duval Audi Sport Team Phoenix + 19,913
15 51 Nico Müller Audi Sport Team Abt Sportsline + 37,728
16 2 Garry Paffett HWA Mercedes-AMG + 39,267
NSK 36 Maxime Martin BMW Team RBM  
DQ 3 Paul di Resta HWA Mercedes-AMG + 4 okr.
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka