Martin powraca na najwyższy stopień podium

Martin powraca na najwyższy stopień podium BMW

Maxime Martin odniósł swoje pierwsze od dwóch lat zwycięstwo w Deutsche Tourenwagen Masters. Kierowca BMW na 20 minut przed końcem niedzielnego wyścigu w Norisring wyprzedził Lucasa Auera i nie oddał prowadzenia do samego końca.

Inaczej niż poprzedniego dnia, wyścig na ulicach Norymbergii odbył się na suchej nawierzchni. Pole position wywalczył Tom Blomqvist, lecz kierowca BMW zupełnie zepsuł start i spadł aż na szóste miejsce, a prowadzenie objął Robert Wickens w Mercedesie, za którym znaleźli się Bruno Spengler w BMW i Nico Müller w Audi, który to jednak szybko stracił swoją lokatę na rzecz Martina.

Po słabym starcie, Blomqvist zjechał na swój obowiązkowy pit-stop już na pierwszym okrążeniu. Na podobny ruch zdecydował się Auer, a na kolejnych okrążeniach niemal cała stawka zdecydowała się na zjazdy – Mattias Ekström pojawił się u mechaników na czwartym okrążeniu, o jedno wcześniej od Spenglera i trzy przed Martinem.

Lider wyścigu Wickens zdecydował się na zjazd na ósmym okrążeniu – kiedy wyjechał on z boksów na zimnych oponach, niemal natychmiast wyprzedzili go Auer i Martin, którzy następnie obrali sobie za cel Mike’a Rockenfellera, który dzięki szybkiemu pit-stopowi przesunął się w górę stawki.

Po 20 okrążeniach tylko Loïc Duval nie miał za sobą postoju w boksach – to miało się na nim zemścić, bowiem na 24. kółku doszło do kolizji pomiędzy René Rastem i Wickensem, która spowodowała wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Obaj kierowcy powrócili jednak do wyścigu.

Duval nie zdecydował się na zjazd podczas neutralizacji i ustawił się do restartu jako lider wyścigu. Już w pierwszym zakręcie od zewnętrznej próbował go zaatakować jadący na drugiej pozycji Auer, lecz nie znalazł dla siebie luki i wystawił się przez to na atak ze strony Martina i Spenglera, którzy w przeciągu kilku następnych zakrętów wyprzedzili także Duvala.

Zwycięzca z poprzedniego dnia Spengler nie mógł jednak długo cieszyć się drugą lokatą, bowiem przebił on oponę i musiał zjechać na dodatkowy pit-stop, co oznaczało spadek na koniec stawki.

Najbardziej dramatyczny momenty wyścigu nadszedł na 33. okrążeniu – Gary Paffett stracił panowanie nad samochodem na dojeździe do pierwszego zakrętu, uderzył w Jamiego Greena, a następnie skręcił w stronę bariery, w którą uderzył ze znaczną siłą. Mercedes Brytyjczyka nie wytracił jednak prędkości i dalej poruszał się w kierunku jazdy, zabierając ze sobą Rockenfellera. Obaj zatrzymali się na poboczu i opuścili swoje samochody o własnych siłach, choć Rockenfeller doznał w wyniku uderzenia kontuzji stopy.

Ze względu na konieczność naprawy bariery, wyścig został przerwany na ponad pół godziny. Liderem na tym etapie był Martin, za którym ustawili się Auer, Marco Wittmann, Ekström i Edoardo Mortara.

Gdy wyścig został wznowiony na 37. okrążeniu, Auer od razu przypuścił skuteczny atak na prowadzenie po wewnętrznej pierwszego zakrętu. Kierowca Mercedesa nie mógł jednak odjechać od Martina, który wspomagany systemem DRS odzyskał lokatę cztery okrążenia później, podobnym manewrem.

Po powrocie na pozycję lidera, Martin musiał odpierać ataki Auera, dopóki ten nie popełnił błędu na cztery okrążenia przed metą, który naraził go na atak ze strony Wittmanna. Kierowca BMW był jednak nieskuteczny w swoich próbach, co wykorzystał Ekström, wyprzedzając aktualnego mistrza na przedostatnim kółku.

Wittmann nie chciał jednak dać za wygraną i podjął próbę ataku po wewnętrznej ostatniego zakrętu wyścigu – Ekström podjął próbę obrony, w wyniku czego obaj zderzyli się i przestrzelili zakręt, na czym skorzystał Mortara, zrównując się z nimi – cała trójka ścigała się o trzecie miejsce do ostatnich metrów, z czego zwycięsko wyszedł Mortara, nieznacznie pokonując Ekströma i Wittmanna.

To wszystko działo się jednak za plecami Martina, który odniósł swoje pierwsze zwycięstwo od rundy na Nürburgringu w 2015 roku. Belg awansował tym samym na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, z 11-punktową stratą do prowadzącego Ekströma.

Kolejna runda DTM odbędzie się w dniach 22-23 lipca na torze Moscow Raceway.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 36 Maxime Martin BMW Team RBM 66 okr.
2 22 Lucas Auer HWA Mercedes-AMG + 2,903
3 48 Edoardo Mortara HWA Mercedes-AMG + 4,460
4 5 Mattias Ekström Audi Sport Team Abt Sportsline + 4,462
5 1 Marco Wittmann BMW Team RMG + 4,487
6 3 Paul di Resta HWA Mercedes-AMG + 5,708
7 18 Augusto Farfus BMW Team RMG + 11,613
8 53 Jamie Green Audi Sport Team Rosberg + 12,064
9 31 Tom Blomqvist BMW Team RBM + 12,694
10 16 Timo Glock BMW Team RMG + 13,347
11 6 Robert Wickens HWA Mercedes-AMG + 15,163
12 7 Bruno Spengler BMW Team RBM + 15,360
13 51 Nico Müller Audi Sport Team Abt Sportsline + 17,560
14 63 Maro Engel HWA Mercedes-AMG + 23,377
15 77 Loïc Duval Audi Sport Team Phoenix + 1 okr.
NSK 33 René Rast Audi Sport Team Rosberg  
NSK 99 Mike Rockenfeller Audi Sport Team Phoenix  
NSK 2 Garry Paffett HWA Mercedes-AMG  
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka