Pierwsze zwycięstwo Porsche w DTM

Thomas Preining odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Deutsche Tourenwagen Masters w chaotycznym i pełnym wypadków wyścigu na ulicach Norymbergii. Był to pierwszy triumf Porsche w słynnej niemieckiej serii.

Z pole position wystartował Kelvin van der Linde, obok którego ustawił się Preining, a w kolejnym rzędzie jechali startujący gościnnie Ayjancan Güven i Franck Perera. To właśnie kierowca Lamborghini był uwiązany w incydent, który spowodował wyjazd samochodu bezpieczeństwa już po pierwszym okrążeniu.

Fantastycznym startem z ósmego pola popisał się Arjun Maini, który na dojeździe do pierwszego zakrętu był już drugi i próbował objechać Pererę, by ugruntować swoją pozycję na czele stawki. Francuz wjechał jednak głęboko w zakręt i uderzył w lewy tylny róg Mercedesa-AMG, obracając autem Hindusa – pomógł mu w tym popychający Lamborghini z tyłu René Rast.

W tę dwójkę wjechali następnie Nico Müller, Felipe Fraga, Marco Wittmann, Sheldon van der Linde, David Schumacher i Maximilian Buhk – wszyscy odpadli z wyścigu.

Po restarcie na siódmym okrążeniu Preining szybko wyprzedził van der Linde, obejmując prowadzenie. Za ich plecami, na trzecie i czwarte miejsce przebili się Rast i Dennis Olsen, wyprzedzając Güvena.

Kolejna neutralizacja nastąpiła na 14. okrążeniu, kiedy to Alessio Deledda staranował Estebana Mutha, posyłając go wprost na Pererę. Tym razem na tor nie wyjechał samochód bezpieczeństwa, a wszędzie wywieszono żółte flagi. Była to dla wszystkich okazja, aby zjechać do boksów na obowiązkową zmianę opon.

Świetnie spisała się ekipa Abt Sportsline, która ściągnęła Rasta do boksów okrążenie później od stawki, zyskując w ten sposób pustą aleję serwisową. Niemiec został obsłużony bardzo szybko i powrócił do wyścigu na czele, przed Preiningiem i van der Linde.

Po zakończeniu rundy pit-stopów, na tor wyjechał w końcu samochód bezpieczeństwa, zbijając stawkę ze sobą przed restartem. Wyścig znów najszybciej wznowił Preining i wyprzedził Rasta. Za ich plecami Olsen objechał van der Linde, a niedługo później zabrał się także za Rasta.

Kolejna neutralizacja nastąpiła bardzo szybko, po tym jak Maro Engel został posłany na ścianę przez Mirko Bortolottiego – kierowca Lamborghini otrzymał za ten incydent 15-sekundową karę.

Podczas kolejnego restartu Ricardo Feller wyprzedził van der Linde, awansując na czwartą pozycję. Kierowca z RPA został następnie zaatakowany przez Bortolottiego, przez co cała trójka zderzyła się w ostatnim zakręcie. Chwilę później doszło do kolejnej neutralizacji, tym razem po wypadku Lucasa Auera, uderzonego przez Güvena.

Ostatni restart nastąpił na 34. okrążeniu. Preining nie oddał prowadzenia, z kolei na drugie i trzecie miejsce wyszli Rast i Laurens Vanthoor, wyprzedzając Olsena. O ile dość szybko okazało się, że Belg nie da rady utrzymać się przed swoim zespołowym kolegą, kwestia drugiej pozycji pozostawała nierozstrzygnięta niemal do samego końca.

Rast w końcówce wyścigu przebił oponę i zaczął tracić tempo, pozwalając odjechać liderowi. Rozważnie bronił się jednak przed Olsenem i dopiero jak pojechał za szeroko w ostatnim zakręcie przedostatniego okrążenia, ten zdołał go wyprzedzić.

Preining wykorzystał spokojną końcówkę wyścigu i problemy Rasta, by dojechać na metę z przewagą 3,7 sekundy. Olsen dojechał do mety drugi, po raz pierwszy stając na podium, a Rast uzupełnił pierwszą trójkę, pokonując Vanthoora.

Philipp Eng był piąty w najlepszym BMW, pokonując aktualnego mistrza serii Maximiliana Götza. Luca Stolz był siódmy, po tym jak na trzy okrążenia do mety wyprzedził Ricardo Fellera. Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Mikaël Grenier i Clemens Schmidt.

PNrKierowcaZespół Rezultat
124
Thomas Preining
KÜS Team Bernhard57 okr.
294
Dennis Olsen
SSR Performance+ 3,675
333
René Rast
Abt Sportsline+ 4,154
492
Laurens Vanthoor
SSR Performance+ 7,030
525
Philipp Eng
Schubert Motorsport+ 8,066
61
Maximilian Götz
Mercedes-AMG Team Winward+ 8,975
74
Luca Stolz
Mercedes-AMG Team HRT+ 9,859
87
Ricardo Feller
Abt Sportsline+ 10,979
955
Mikaël Grenier
Mercedes-AMG GruppeM Racing+ 12,013
1085
Clemens Schmid
GRT Grasser Racing Team+ 13,119
1166
Marius Zug
Attempto Racing+ 16,529
NSK6
Alessio Deledda
GRT Grasser Racing Team
NSK3
Kelvin van der Linde
Abt Sportsline
NSK37
Ayhancan Güven
Red Bull AlphaTauri AF Corse
NSK63
Mirko Bortolotti
GRT Grasser Racing Team
NSK22
Lucas Auer
Mercedes-AMG Team Winward
NSK88
Maro Engel
Mercedes-AMG GruppeM Racing
NSK19
Franck Perera
GRT Grasser Racing Team
NSK10
Esteban Muth
Walkenhorst Motorsport
NSK74
Felipe Fraga
Red Bull AlphaTauri AF Corse
NSK12
Dev Gore
Team Rosberg
NSK31
Sheldon van der Linde
Schubert Motorsport
NSK51
Nico Müller
Team Rosberg
NSK36
Arjun Maini
Mercedes-AMG Team HRT
NSK11
Marco Wittmann
Walkenhorst Motorsport
NSK27
David Schumacher
Mercedes-AMG Team Winward
NSK18
Maximilian Buhk
Mercedes-AMG Team Mücke

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze