Wittmann wygrywa w DTM pomimo kary

Marco Wittmann odniósł swoje drugie zwycięstwo w tegorocznym sezonie Deutsche Tourenwagen Masters. Dwukrotny mistrz serii przezwyciężył 5-sekundową karę i stanął na najwyższym stopniu podium w Assen, pokonując Mirko Bortolottiego i Liama Lawsona.

Lawson – zwycięzca dwóch poprzednich wyścigów – był najszybszy w kwalifikacjach i szybko ruszył z pole position, by odjechać rywalom na dojeździe do pierwszego zakrętu. Wittmann zaspał na starcie, co próbowali wykorzystać Maximilian Götz i Bortolotti. Choć obaj byli bardzo blisko wyprzedzenia Niemca, ten utrzymał się na drugiej pozycji. W końcu jednak Bortolotti objechał BMW w szóstym zakręcie. Za nimi, Christian Klien wyprzedził Philipa Ellisa w walce o piątą lokatę.

Samochód bezpieczeństwa wyjechał na tor już po pierwszym okrążeniu. Zaledwie kilkaset metrów przejechał bowiem Daniel Juncadella, poobijany przez rywali podczas lotnego startu. Z wyścigu wycofał się również Vincent Abril, a z uszkodzonym samochodem jazdę kontynuował Maximilian Buhk.

Wyścig został wznowiony na piątym okrążeniu. Lawson ponownie odjechał rywalom, a do przodu przebijał się startujący z ósmej pozycji lider klasyfikacji generalnej Kelvin van der Linde, który wyprzedził Kliena w walce o piątą pozycję.

Bortolotti wkrótce zaczął jednak wywierać presję na Lawsonie, który wiózł w swoim Ferrari 25-kilogramowy balast za wygranie ostatniego wyścigu. Włoch wyprzedził Nowozelandczyka na szóstym kółku i objął prowadzenie. Chwilę później do alei serwisowej zjechał Götz – przeskoczył w ten sposób przed Bortolottiego i Lawsona, którzy zatrzymywali się na kolejnych okrążeniach.

Losy wyścigu odmieniły się na 15. okrążeniu, kiedy to na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, z powodu leżącego na torze mocowania słupka ograniczającego zakręt. Wszyscy kierowcy zdążyli zjechać do alei serwisowej z wyjątkiem trzech – Kelvina van der Linde, Mike’a Rockenfellera i Maximiliana Buhka.

Dwójka kierowców Abt Sportsline wznawiała wyścig z pierwszego rzędu i utrzymała pozycje, tymczasem Buhk tracił miejsce za miejscem i pod koniec okrążenia zjechał do boksów, aby wycofać się z wyścigu. Mając przed sobą inne samochody, Lawson tym razem nie wystartował najlepiej, z kolei świetnie poradził sobie Wittmann, wyprzedzając Bortolottiego i Ellisa.

Kierowca BMW następnie na 20. okrążeniu wykorzystał błąd Lawsona, który szeroko wszedł w piąty zakręt, by wyprzedzić swojego rywala w walce o tytuł. Wciskając się w lukę, Wittmann doprowadził do niewielkiego kontaktu, po którym Lawson opuścił tor i zahaczył o żwirowe pobocze. Sędziowie mieli za to ukarać kierowcę Walkenhorst doliczeniem 5 sekund do czasu wyścigu.

Wittmann i Lawson następnie wyprzedzili Götza na 22. okrążeniu i mieli przed sobą już tylko dwójkę Abt Sportsline. Rockenfeller grał na korzyść swojego zespołowego kolegi i spowalniał za sobą stawkę, stając się celem do ataku. Wittmann, zmotywowany karą, potrzebował jednak aż pięciu okrążeń, aby w końcu wyprzedzić swojego rodaka i zacząć odjeżdżać Lawsonowi – ten do samego końca nie zdołał objechać Audi i w rezultacie sam stracił drugą pozycję na rzecz Bortolottiego, który jako gościnnie startujący zawodnik nie zdobywa jednak punktów.

Gdy Kelvin van der Linde w końcu zjechał do boksów na dwa okrążenia do mety, Wittmann wyszedł na prowadzenie i wpadł na metę jako pierwszy. Po zjeździe Rockenfellera, na kolejne lokaty awansowali Bortolotti i Lawson, z kolei Götz do końca bronił czwartej pozycji przed Klienem.

Sheldon van der Linde był szósty, finiszując przed Ellisem, Estebanem Muthem i Sophią Flörsch, która zdobyła tym samym swoje pierwsze punkty w DTM. Czołową dziesiątkę uzupełnił Lucas Auer.

Kelvin van der Linde zajął 12. pozycję, lecz po wykreśleniu Bortolottiego i Kliena, załapał się na jeden punkt do klasyfikacji generalnej. Pomimo tego, stracił prowadzenie na rzecz Lawsona, do którego traci siedem punktów na pięć wyścigów do końca sezonu.

PNrKierowcaZespół Rezultat
111
Marco Wittmann
Walkenhorst Motorsport35 okr.
263
Mirko Bortolotti
T3 Motorsport+ 3,100
330
Liam Lawson
Red Bull AlphaTauri AF Corse+ 4,336
44
Maximilian Götz
Mercedes-AMG Team HRT+ 5,028
515
Christian Klien
JP Motorsport+ 5,528
631
Sheldon van der Linde
Rowe Racing+ 6,176
757
Philip Ellis
Mercedes-AMG Team Winward+ 6,802
810
Esteban Muth
T3 Motorsport+ 7,969
999
Sophia Flörsch
Abt Sportsline+ 11,147
1022
Lucas Auer
Mercedes-AMG Team Winward+ 12,615
1126
Esmee Hawkey
T3 Motorsport+ 16,929
123
Kelvin van der Linde
Abt Sportsline+ 31,763
139
Mike Rockenfeller
Abt Sportsline+ 43,062
NSK18
Maximilian Buhk
Mercedes-AMG Team Mücke
NSK51
Nico Müller
Team Rosberg
NSK23
Alexander Albon
Red Bull AlphaTauri AF Corse
NSK16
Timo Glock
Rowe Racing
NSK36
Arjun Maini
Mercedes-AMG Team GetSpeed
NSK5
Vincent Abril
Mercedes-AMG Team HRT
NSK8
Daniel Juncadella
Mercedes-AMG GruppeM Racing
NSK12
Dev Gore
Team Rosberg

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze