Tänak pokonuje Ogiera w Rajdzie Sardynii o 0,2 sekundy, punkty Kajetanowicza

Ott Tänak odniósł pierwsze tegoroczne zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata, pokonując na samym finiszu Sébastiena Ogiera, który złapał kapcia. Z kolei w czołowej dziesiątce rajdu znalazł się Kajetan Kajetanowicz.

Tänak od początku weekendu był obecny w czołówce, jednak w sobotnie popołudnie pojechał nieco gorzej, w wyniku czego wydawało się, że szansa o zwycięstwo jest mała. W niedzielę liderem był Ogier, który walczył o piąte zwycięstwo w Sardynii. Przed finałowym odcinkiem specjalnym miał on 6,2 sekundy przewagi nad Tänakiem.

To jednak właśnie na Power Stage w Toyocie Ogiera doszło do przebicia opony i ostatnie dwa kilometry odcinka jechał z wolniejszym tempem. Jak się okazało, zadecydowało niewiele. Tänak był w stanie nadrobić stratę i w klasyfikacji generalnej rajdu wyprzedzić Ogiera o zaledwie 0,2 sekundy, triumfując po raz pierwszy w tym sezonie i po raz pierwszy od czasu powrotu do Hyundaia. Na najniższym stopniu podium stanął z kolei Dani Sordo, jednak miał prawie dwie i pół minuty straty do Tänaka.

Wśród załóg Rally1 w czołówce finiszował dodatkowo Elfyn Evans, który był czwarty i stracił 12 sekund do Sordo. Na tym jednak skończyły się pozycje najwyższej kategorii ze względu na trudy Rajdu Sardynii. Przekonał się o tym między innymi Thierry Neuville, który w sobotę na ostatnim odcinku porannej pętli wypadł z trasy w miejscu, w którym nie było kibiców, którzy mogliby pomóc wypchnąć jego Hyundaia ze zbocza z powrotem na trasę. Jego auto nie było w zasadzie uszkodzone i Belg wrócił w niedzielę do walki, aby powalczyć o punkty w zmienionym systemie punktowym. Dodatkowo był on najszybszy na Power Stage, za co zgarnął dodatkowe 5 punktów.

Piąte miejsce w Rajdzie Sardynii zajął Sami Pajari i jednocześnie pierwsze w WRC2. Piąty w tym zestawieniu był Kajetan Kajetanowicz, który dodatkowo był czwarty w WRC2 Challenger i dziesiąty w ogólnym zestawieniu rajdu. Z kolei Daniel Chwist był 14. w WRC2 i 13. w WRC2 Challenger.

Liderem klasyfikacji kierowców WRC pozostał Neuville.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Polski z bazą w Mikołajkach. Stawka mistrzostw świata przyjedzie na Mazury w ostatni weekend czerwca.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze