Ogier liderem Rajdu Katalonii

Sébastien Ogier znajduje się na prowadzeniu po pierwszym dniu Rajdu Katalonii, mając mniej niż 5 sekundy nad zespołowym kolegą z Toyoty i tegorocznym rajdowym mistrzem świata, Kalle Rovanperą.

Rywalizacja na dzisiejszych ośmiu odcinkach specjalnych była w czołówce dość zacięta. Po porannej pętli na czele zestawienia znajdował się Thierry Neuville, mając tylko pół sekundy przewagi nad Ogierem. Belg na prowadzenie wysunął się po czwartym oesie, ostatnim z na tej pętli, uzyskując jednocześnie najlepszy czas.

Kierowca Hyundaia był w tym momencie już trzecim prowadzącym w tej rundzie. Początkowo na pierwszym miejscu plasował się Rovanperä, który odnotował najlepszy rezultat na pierwszych dwóch odcinkach specjalnych, lecz podczas serwisu był trzeci, mając 4,2 sek straty. Fin na mecie tego etapu narzekał na podsterowność swojego Yarisa. Jako czwarty podążał Ott Tänak z kolejnymi problemami z układem napędowym w swoim Hyundaiu, a najlepszą piątkę zamykał Elfyn Evans.

Po południu Ogier i Rovanperä podzielili się oesowymi zwycięstwami, dokładając do swojego konta po dwa triumfy. Finalnie to 8-krotny mistrz świata ukończył dzień na czele, mając 4,8 sek. przewagi nad Finem. Ogier wysunął się na prowadzenie po OS5 i nie oddał go do końca piątkowej części zmagań.

Już większą stratę miał Neuville, który po ośmiu rajdowych oesach ma 12,5 sekundy straty. Jego zespołowy kolega Tänak nie poradził sobie w pełni z problemami z hybrydą, co kosztowało go czas i potencjalnie walkę z Belgiem o prowizoryczne miejsce na podium.

Dani Sordo, wspierany dopingiem hiszpańskich kibiców, nie uniknął pecha, podobnie jak Elfyn Evans oraz Takamoto Katsuta. Cała trójka doznała przebicia przedniej lewej opony, tracąc znaczną ilość czasu względem swoich rywali. Mimo problemów, Sordo ukończył dzień na piątym miejscu ze stratą 50,9 sekundy, ale mając nieco ponad 10 sek zapasu nad Evansem. Za jego plecami znajduje się Craig Breen oraz Katsuta.

W rajdzie wystawionych zostało 12 samochodów z grupy Rally1 i wszystkie dotarły do mety ostatniego piątkowego odcinka.

W WRC 2, gdzie startują trzy polskie załogi, liderem jest Teemu Suninen, który ma 12,7 sek. przewagi nad Nikołajem Gryazinem. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak zajmują siódme miejsce w klasie, Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk plasują się na 10. pozycji, a Daniel Chwist/Kamil Heller jadą na 24. lokacie.

Załogi powrócą na trasy w sobotę, a do pokonania będą mieć 7 odcinków specjalnych.

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Benjamin Veillas
Toyota Gazoo Racing WRT1:06:07,9
269

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 4,8
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 12,5
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 20,0
56

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 50,9
633

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:01,2
742

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 1:03,7
818

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:28,6
916

Adrien Fourmaux
Alexandre Coria
M-Sport Ford WRT+ 1:31,3
1044

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 1:38,8

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze