Tänak pokonał Rovanperę w Rajdzie Finlandii

Ott Tänak odparł szarszę lidera mistrzostw Kalle Rovanpery i odniósł zwycięstwo w Rajdzie Finlandii, swoje drugie w tym sezonie.

Chociaż Tänak prowadził przez całą sobotę, Rovanperä, który w piątek otwierał trasy, nadrabiał stopniowo stratę, a przed finałowym dniem rywalizacji różnica między nimi wynosiła już tylko 8,4 sekundy. Na załogi czekały ostatnie cztery odcinki specjalne, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Tänak zapowiedział twardą walkę w niedzielę i wywiązywał się z tego słowa. Dwukrotny triumfator Rajdu Finlandii bardzo dobrze rozpoczął dzień, uzyskując najlepszy czas na OS19 Oittila 1 (10,84 km), na którym pokonał Rovanperę o 1,9 sekundy, a w klasyfikacji rajdu różnica między nimi wzrosła do 10,3 sek. Nie obyło się jednak bez problemów – na tym oesie Tänak doznał pewnych uszkodzeń przedniej części swojego Hyundaia i20 N, jednak nie powodowało to większych problemów w jeździe. Trzeci czas odnotował Thierry Neuville, który tracił już 7,6 sek. do lidera, nie decydując się jednak na niepotrzebne ryzyko.

Walka Tänaka i Rovanpery przeniosła się na OS20 Ruuhimäki 1 (11,12 km), gdzie – po raz drugi w tym rajdzie – duet uzyskał identyczny czas i podzielił się etapowym zwycięstwem. Po tym oesie Rovanperä jednak przyznał, że różnica jest dość spora i na dwa odcinki przed końcem rajdu nie skłaniał się do niepotrzebnego zwiększenia ryzyka. Neuville ponownie odnotował trzeci czas ze stratą 3,2 sekundy.

Na przedostatnim odcinku specjalnym, OS21 Oittila 2 (10,84 km) Rovanperä pojechał nieznacznie szybciej od Tänaka, pokonując swojego głównego rywala o 0,3 sekundy i zmniejszając stratę w klasyfikacji rajdu do równo dziesięciu sekund. W tym momencie Rovanperä już w zasadzie wiedział, że tylko błąd ze strony Estończyka mógł dać mu szansę na podtrzymanie i tak dużej passy zwycięstw w tym sezonie. Na tym oesie Esapekka Lappi, który zajmował trzecie miejsce, rolował po szerokim wyjechaniu w lewym zakręcie, po czym zawadził o koleinę, co podbiło Toyotę. Uszkodzeniu uległa przednia szyba, którą załoga musiała zdjąć i założyć okulary ochronne, jak również na własną rękę naprawić wyciek z chłodnicy. Lappi jednak był w stanie wystarczająco przygotować Yarisa i przystąpić do finałowego odcinka specjalnego.

Choć Rovanperä zrobił wszystko co mógł na Power Stage - OS22 Ruuhimäki 2 (11,12 km), na którym uzyskał najlepszy czas i zgarnął dodatkowe 5 punktów, ostatecznie Tänak utrzymał do samej mety prowadzenie i odniósł swoje trzecie zwycięstwo w Rajdzie Finlandii, a swoje drugie w tym sezonie, po Rajdzie Sardynii.

Na najniższym stopniu podium stanął Lappi, który w sobotę doznał uszkodzenia przedniej szyby, a w niedzielę był w stanie dojechać do mety uszkodzoną Toyotą. Pokonał on o 16,9 sekundy zespołowego kolegę Elfyna Evansa, który z kolei pod koniec soboty jechał z uszkodzonym zawieszeniem i także stracił mnóstwo czasu. Piąte miejsce zajął Neuville, szóstą lokatę wywalczył Takamoto Katsuta, zaś za jego plecami znalazł się Gus Greensmith. Rajdu nie ukończył jadący wcześniej na ósmym miejscu Pierre-Louis Loubet, który nie przystąpił do Power Stage’u z powodu usterki mechanicznej.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Kalle Rovanperä (5), Elfyn Evans (4), Craig Breen (3), Ott Tänak (2) oraz Thierry Neuville (1).

W WRC2 zwycięstwo wywalczył prowadzący przez cały rajd Teemu Suninen, który na mecie pokonał fińskiego rodaka Emila Lindholma o 7,7 sekundy. Siódme miejsce zajęła jedyna polska załoga Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk, która do triumfatorów straciła 5 minut i 45 sekund.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie asfaltowy Rajd Ypres w Belgii, który odbędzie się za 2 tygodnie, w dniach 18-21 sierpnia.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT2:24:04,6
269

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6,8
34

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:20,7
433

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:37,6
511

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:18,0
618

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 3:09,0
744

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 3:57,0
821

Teemu Suninen
Mikko Markkula
Hyundai Motorsport N+ 9:31,3
920

Emil Lindholm
Reeta Hämäläinen
Toksport WRT 2+ 9:39,0
1068

Jari Huttunen
Mikko Lukka
M-Sport Ford WRT+ 10:31,6

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze