Rovanperä najszybszy na shakedownie Rajdu Finlandii

Kalle Rovanperä uzyskał najlepszy czas na czwartkowym odcinku testowym przed szutrowym Rajdem Finlandii, zaś zespół Toyota Gazoo Racing uplasował się trzema samochodami w czołowej czwórce.

Rovanperä, który znajduje się na komfortowym prowadzeniu w klasyfikacji kierowców, popisał się najlepszym rezultatem na próbie Rannankylä o długości 4,48 km. Był on szybszy o pół sekundy od zespołowego kolegi z Toyoty, Esapekki Lappiego, a czołową trójkę uzupełnił Ott Tänak z Hyundaia.

W czwartkowy poranek okolice nawiedziły niewielkie opady deszczu, zmieniając nieco przyczepność szutru. Z tego względu załogi postawiły na miękkie opony Pirelli Scorpion. Na pierwszym przejeździe najszybszy był Lappi, jednak po drugiej turze na czoło wysunął się Rovanperä. Lappi powrócił na pierwszą lokatę przy swoim trzecim podejściu, lecz Rovanperä postawił na jeszcze czwarty przejazd, który dał mu najlepszy czas.

„Oczywiście miło jest wystartować w moim domowym rajdzie” – powiedział Rovanperä. „Wreszcie możemy mieć normalny Rajd Finlandii z dużą liczbą kibiców. Odczucie z jazdy samochodem jest dobre i nie czuję żadnej presji. To raczej ekscytacja widząc wszystkich ludzi kibicujących nam, więc mam nadzieję, że to będzie dobry weekend”.

Trzeci z kierowców Toyoty, Takamoto Katsuta uplasował się na shakedownie na czwartej pozycji, tracąc do lidera 1,3 sekundy. Z piątym rezultatem uplasował się jego partner z japońskiego zespołu Elfyn Evans, zaś szósty był Oliver Solberg z Hyundaia, który obrócił się na jednym z przejazdów, lecz bez konsekwencji. Najlepszym spośród zawodników M-Sportu był Craig Breen, który uzyskał siódmy czas, plasując się przed Thierrym Neuvillem, zaś czołową dziesiątkę zamknął duet M-Sportu: Pierre-Louis Loubet oraz Adrien Forumaux.

W Rajdzie Finlandii udział weźmie jedna polska załoga. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk ponownie zasiądą w Škodzie Fabii Rally2 evo i wystartują w klasie WRC 2. Na shakedownie wywalczyła ona trzeci czas, tracąc pół sekundy do najszybszego Teemu Suninena.

Załogi będą miały do pokonania łącznie 22 odcinki specjalne o łącznej długości 322,61 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT2:24:04,6
269

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6,8
34

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:20,7
433

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:37,6
511

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:18,0
618

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 3:09,0
744

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 3:57,0
821

Teemu Suninen
Mikko Markkula
Hyundai Motorsport N+ 9:31,3
920

Emil Lindholm
Reeta Hämäläinen
Toksport WRT 2+ 9:39,0
1068

Jari Huttunen
Mikko Lukka
M-Sport Ford WRT+ 10:31,6

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze