Rovanperä powiększa przewagę w Rajdzie Estonii

Kalle Rovanperä umocnił się na pozycji lidera po sobotniej części rywalizacji w Rajdzie Estonii, odjeżdżając od zespołowego kolegi z Toyoty, Elfyna Evansa, na 29,1 sekundy.

Po piątku liderem był Rovanperä, który miał 11,7 sek. przewagi nad Evansem, a czołową trójkę uzupełniał Ott Tänak. W sobotę załogi miały do pokonania 9 odcinków specjalnych o łącznej długości 95,02 km.

Podczas porannej pętli Rovanperä początkowo odczuwał presję ze strony Evansa, jednak odpowiedział trzema zwycięstwami na odcinkach specjalnych, powiększając prowadzenie do 19,1 sekundy. Trzeci Tänak nie był w stanie nawiązać walki z Toyotami, kończąc rywalizację przed południem ze stratą 57,6 sek.

Zespołowy kolega Tänaka z Hyundaia - Thierry Neuville – awansował na czwarte miejsce po tym, jak Esapekka Lappi z Toyoty doznał przebicia opony w swoim samochodzie i spadł na siódmą pozycję. Takamoto Katsuta, również z Toyoty, wyprzedził Adriena Fourmauxa z M-Sportu w walce o piątą lokatę, zaś zespołowi koledzy z brytyjskiej ekipy, Gus Greensmith oraz Pierre-Louis Loubet, zamienili się ósmym i dziewiątym miejscem, podczas gdy pierwszy z nich przebił oponę.

Po południowym serwisie Rovanperä był praktycznie klasą samą dla siebie i ponownie odjechał od Evansa. Fin łącznie w sobotę wygrał siedem na dziewięć odcinków specjalnych, popisując się doskonałą jazdą w trudnych warunkach powodowanych przez przelotne opady deszczu. Przed niedzielą przewaga Rovanpery nad Evansem wynosi aż 29,1 sekundy, a lider mistrzostw stoi przed szansą odniesienia piątego zwycięstwa w tym sezonie.

Tänak, który wygrał Rajd Estonii czterokrotnie, nadal nie potrafił znaleźć odpowiedzi na tempo Toyoty, tracąc do lidera minutę i 11 sekund. Neuville również zaliczył relatywnie spokojny dzień i pozostał na czwartym miejscu, lecz jego strata do prowadzącego Rovanpery wzrosła do dwóch minut i 20 sekund. Belg ma jednak ponad minutę przewagi nad jadącym na piątej pozycji Katsutą.

Fourmaux zakończył sobotę ze stratą 10,9 sekundy do Japończyka, a siódmy jest Lappi. Loubet oraz Greensmith dojechali do mety ostatniego dzisiejszego oesu odpowiednio na ósmym i dziewiątym miejscu.

W WRC 2 liderem pozostał Andreas Mikkelsen, który ma 10,6 sekundy przewagi nad Teemu Suninenem. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak jadą na szóstej pozycji w klasie ze stratą dwóch minut i 22 sekund do prowadzącego Norwega, zaś Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk pozostają na ostatniej, 16. pozycji w swojej kategorii ze względu na piątkowy wypadek i stratę czasu.

W niedzielę załogi będą miały do pokonania pięć odcinków specjalnych, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT2:07:53,0
233

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 29,1
38

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:11,5
411

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:20,3
518

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 3:43,0
616

Adrien Fourmaux
Alexandre Coria
M-Sport Ford WRT+ 3:53,9
74

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT+ 4:35,4
87

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
M-Sport Ford WRT+ 6:16,4
944

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 7:22,9
1021

Andreas Mikkelsen
Torstein Eriksen
Toksport WRT+ 8:39,7
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze