Lappi najszybszy na shakedownie Rajdu Estonii

Esapekka Lappi uzyskał najlepszy czas na czwartkowym odcinku testowym przed Rajdem Estonii, który został rozegrany na błotnistej trasie.

Początkowo wydawało się, że najszybszy rezultat shakedownu Abissaare o długości 6,23 km przypadnie Thierry’emu Neuville’owi, który był lepszy od Kalle Rovanpery, będącego na szczycie tabeli z czasami po drugim i trzecim przejeździe.

Po powrocie do parku serwisowego w Tartu, Lappi zdecydował się na piątą i ostatnią próbę, pokonując Neuville’a o 0,7 sekundy. Aktualny lider mistrzostw Rovanperä zamknął czołową trójkę, tracąc kolejne 0,4 sek. względem siostrzanej Toyoty.

„To będzie bardzo wymagający rajd ze względu na warunki” – powiedział Lappi. „Ciężko jest wiedzieć czego się spodziewać – nigdy nie jechałem tego rajdu w mokrych warunkach, ale wierzę, że będzie wiele niespodzianek. Musimy zobaczyć, jakie są warunki i jakie będzie odczucie z jazdy”.

Faworyt lokalnej publiczności – Ott Tänak – odnotował czwarty czas, tracąc 1,7 sekundy, zaś najlepszą piątkę zamknął Elfyn Evans. Za jego plecami znalazł się z kolei Oliver Solberg.

Takamoto Katsuta zaliczył rolowanie na kilometr przed metą na swoim czwartym przejeździe. Zarówno on, jak i jego pilot Aaron Johnston wyszli z tego bez szwanku, jednak Toyota miała sporo pracy, aby przygotować samochód do rywalizacji, która startuje w czwartek wieczorem.

W Rajdzie Estonii startują dwie polskie załogi. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk odnotowali najlepszy czas na shakedownie w klasie WRC 2, uzyskując na drugim i zarazem ostatnim przejeździe rezultat 3:07,3, zaś Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak byli na 10. miejscu w tabeli ze stratą 2,7 sekundy.

Załogi będą mieli do pokonania aż 24 odcinki specjalne o łącznej długości 313,84 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
14

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT2:53,3
211

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 0,7
369

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,1
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1,7
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2,3
62

Oliver Solberg
Elliott Edmondson
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2,8
742

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 3,4
818

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 3,4
944

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 3,8
107

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
M-Sport Ford WRT+ 4,0
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze