Rovanperä pewnie wygrywa Rajd Safari, triumf Kajetanowicza w WRC 2

Kalle Rovanperä odniósł dominujące zwycięstwo w Rajdzie Safari i powiększył przewagę w klasyfikacji kierowców nad Thierrym Neuvillem do 65 punktów. Z kolei Kajetan Kajetanowicz w pewnym stylu wygrał w klasie WRC 2.

Fin przewodził przez większość rywalizacji w Kenii i – w przeciwieństwie do głównych rywali – nie miał większych problemów. Przewodził on kwartetowi Toyoty, która zajęła cztery pierwsze miejsca. Elfyn Evans wywalczył drugą lokatę, zaś na najniższym stopniu podium stanął Takamoto Katsuta. Czwartą pozycję dowiózł za to Sébastien Ogier.

Początek dnia rozpoczął się czerwoną flagą na OS14. Spowodował ją Oliver Solberg, który zatrzymał się na drodze i blokował przejazd z powodu zgarnięcia przez samochód zbyt dużej ilości piasku i zapchania przodu. Czołówka otrzymała notowany czas, natomiast oesowe zwycięstwo przypadło Adrienowi Fourmauxowi z M-Sportu.

Na następnym oesie Rovanperä powiększył swoje prowadzenie w rajdzie do 7,3 sekundy nad zespołowym kolegą, Evansem. Z trzecim czasem zameldował się Thierry Neuville, który mógł walczyć o podium, ale na sobotnim ostatnim oesie doznał sporych uszkodzeń Hyundaia i spadł na piątą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Kolejne dwa odcinki specjalne to powiększenie przewagi Rovanpery nad Evansem już do ponad minuty. Evans przyznał się do braku pewności siebie na tego rodzaju wymagającej szutrowej i kamienistej nawierzchni, a nawet był wolniejszy niż Katsuta, który zmniejszył stratę do nieco ponad pół minuty.

Mety Rajdu Safari nie ujrzał Ott Tänak, który już wcześniej miał problemy. Ostatniego dnia rywalizacji na OS17 doznał awarii wspomagania układu kierowniczego, które jest wręcz niezbędne na tego typu trasach.

Na Power Stage Rovanperä pojechał spokojnym tempem i nie celował w dodatkowe punkty, ale za to odniósł przekonujące zwycięstwo, pokonując na finiszu Evansa oraz Katsutę. Ogier dał Toyocie wszystkie cztery pierwsze pozycje. Neuville wywalczył piątą lokatę, lecz zgarnął 5 punktów za najszybszy czas na Power Stage.

Dzięki triumfowi, Rovanperä powiększył swoją przewagę w klasyfikacji kierowców do 65 punktów. Neuville utrzymał drugą pozycję i ma na swoim koncie 80 oczek, zaś trzecia lokata należy do Tänaka i Katsuty, którzy mają po 62 punkty.

W WRC 2 bezproblemową wygraną wywalczyła polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, którzy dzięki temu wynikowi wysunęli się na pozycję lidera w swojej klasie. Dodatkowo zajęli oni dziewiątą lokatę w klasyfikacji generalnej Rajdu Safari.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Estonii, który zostanie rozegrany w dniach 14-17 lipca.