Tänak nowym liderem Rajdu Sardynii, pech rywali

Ott Tänak wysunął się na prowadzenie ze sporą przewagą nad innymi kierowcami, którzy popełniali błędy i odpadli z walki w czołówce.

Dzień na pozycji lidera rozpoczął Esapekka Lappi, jednak sobota nie była zbyt łaskawa dla Fina. Już na pierwszym sobotnim odcinku stracił on kontrolę nad samochodem i uderzył w spory kamień znajdujący się na poboczu, doprowadzając do urwania lewego tylnego koła z jego Toyoty.

Z powodu pecha Lappiego, na pozycję lidera wysunął się Tänak, który zdominował sobotnie oesy, zwyciężając w sześciu z siedmiu odcinków specjalnych, chociaż zaznaczył, że nie naciskał zbyt mocno. Jedynym innym triumfatorem na etapach był Craig Breen. Kierowca M-Sportu w samochodzie Ford Puma Rally1 zaczął dzień na trzecim miejscu, ale awansował na drugą lokatę, wykorzystując równie przebicie opony u swojego zespołowego kolegi Pierre’a-Louisa Loubeta.

W niedzielę najbliższym rywalem Breena będzie reprezentujący Hyundaia Dani Sordo, jednak różnica między nimi wyniosła na koniec dnia aż 20 sekund. Loubet zamierza teraz dojechać do mety na czwartym miejscu, mając ponad 50-sekundową przewagę nad liderem mistrzostw, Kalle Rovanperą, który wygrał ostatnie trzy rajdy z rzędu.

Sam awans Rovanpery na piąte miejsce był możliwy wskutek wypadku Adriena Fourmauxa, który rozbił swojego Forda Pumę na ostatnim odcinku specjalnym, a położenie samochodu wymusiło wywieszenie czerwonej flagi.

W WRC2 na prowadzenie wysunął się Nikołaj Gryazin, który awansował na pozycję lidera po tym, jak Andreas Mikkelsen zatrzymał się na OS13 z powodu awarii technicznej w jego Škodzie Fabii Rally2 evo. Na drugim miejscu znajduje się Jan Solans, a trzecia lokata należy do Chrisa Ingrama. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk zajmują ósme miejsce w klasie ze stratą prawie 5 minut do lidera, natomiast druga z polskich załóg – Daniel Chwist/Kamil Heller – jadą na 20. pozycji  

W niedzielę załogi będą miały do pokonania cztery odcinki specjalne, w tym wieńczący Rajd Sardynii i nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT2:43:35,6
242

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 46,0
36

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:06,8
47

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
M-Sport Ford WRT+ 1:31,8
569

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:23,2
618

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 3:52,3
744

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 5:03,3
821

Nikołaj Gryazin
Konstantin Aleksandrow
Toksport WRT 2+ 6:09,2
928

Jan Solans
Rodrigo Sanjuan de Eusebio
Jan Solans+ 6:54,1
1030

Chris Ingram
Craig Drew
Chris Ingram+ 7:09,4

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze