Lappi minimalnie przed Tänakiem w Rajdzie Sardynii, dwa odcinki odwołane

Esapekka Lappi znajduje się na minimalnym prowadzeniu po piątkowej części rywalizacji w Rajdzie Sardynii, mając tylko 0,7 sekundy przewagi nad Ottem Tänakiem. Ta potyczka zakończyła się jednak przedwcześnie ze względu na odwołanie dwóch ostatnich oesów dnia.

Rajd Sardynii rozpoczął się już w czwartek krótkim, 3,23-kiloetrowym oesem Olbia – Cabu Abbas. Miał on pierwotnie znaleźć się w harmonogramie już w 2020 roku, jednak uniemożliwiła to pandemia koronawirusa. Na tej próbie najlepszym czasem popisał się Thierry Neuville z Hyundaia.

W sobotni poranek tempo zaczął dyktować Elfyn Evans z Toyoty. Jego szarża nie potrwała jednak długo, ponieważ już na następnym oesie doszło do uszkodzenia chłodnicy i ostatecznie przedwczesnego zakończenia udziału w piątkowej części zmagań.

Przy dwóch pętlach oesów Terranova i Monti di Alà e Buddusò kierowcy zazwyczaj decydowali się na zmiany ustawień oraz bardziej twarde opony, aby dostosować się do utwardzonej nawierzchni po usunięciu żwiru. Załogi jednak nie były w stanie dokonać zbyt wielkich korekt, ponieważ obie pętle zostały rozegrane przed dzisiejszym serwisem. Z takim scenariuszem żadnych problemów nie miał jednak Tänak, który wyszedł na prowadzenie po OS4, powiększając je po OS5 na skutek przebicia opony doznanej u Lappiego.

Na trzeciej pozycji znajdował się Pierre-Louis Loubet, który tracił do Lappiego tylko 5,2 sekundy. Francuz zaliczył dobry poranek i był szybszy od zespołowego kolegi z M-Sportu, Craiga Breena. Początkowe problemy z tempem miał dwukrotny zwycięzca Rajdu Sardynii Dani Sordo, który na pierwszej pętli nieco tracił do czołówki, jednak na drugim przejeździe udało mu się znaleźć odpowiednie ustawienia i poprawił swoją szybkość, będąc najszybszym na ostatnim oesie o poranku.

Tänak powiększył swoją przewagę w Rajdzie Sardynii dzięki zwycięstwu na OS6, wyprzedzając Lappiego o kolejne 2,7 sekundy, dzięki czemu jego prowadzenie w klasyfikacji generalnej wynosiło teraz 6,4 sekundy. Mimo zgaśnięcia silnika oraz przygody podczas przejazdu przez jeden z mostów, Breen wyprzedził Loubeta i awansował na trzecie miejsce.

Na OS7 Lappi odpowiedział na tempo Tänaka i ukończył ten odcinek specjalny z przewagą aż 7,1 sekundy nad Estończykiem, wyprzedzając swojego rywala różnicą 0,7 sek. Tänak jednak zgłosił na mecie pewne problemy ze skrzynią biegów, a jego Hyundai sprawiał wrażenie, jakby miał napęd tylko na 3 koła. Loubet także zrewanżował się Breenowi i odzyskał trzecią lokatę w rajdzie, lecz do tego duetu zbliżył się Sordo, tracąc do niego tylko nieco ponad pół sekundy.

Finalnie okazało się, że był to ostatni odcinek specjalny rozegrany w piątek. Początkowo OS8 został opóźniony, a następnie odwołany z powodu trudności z przejechaniem przez samochody na miejsce przegrupowania przed OS9, jednak i ten także został anulowany.

W WRC 2 na prowadzeniu znajduje się Andreas Mikkelsen, który ma prawie 16 sekund przewagi na Nikołajem Gryazinem, a czołową trójkę uzupełnia Jan Solans (+38,3 sek). Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk zajmują 11. miejsce w klasie ze stratą 1 minuty 40 sekund do lidera, natomiast druga z polskich załóg – Daniel Chwist/Kamil Heller – plasuje się na 25. pozycji w tej kategorii.

PNrZałogaZespół Rezultat
14

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT1:10:41,9
28

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 0,7
37

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
M-Sport Ford WRT+ 15,1
442

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 15,5
56

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 16,1
616

Adrien Fourmaux
Alexandre Coria
M-Sport Ford WRT+ 30,8
718

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 1:05,5
869

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:13,1
911

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:07,2
1020

Andreas Mikkelsen
Torstein Eriksen
Toksport WRT+ 2:20,8
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1