Neuville najszybszy na shakedownie Rajdu Sardynii

Thierry Neuville uzyskał najlepszy czas na odcinku testowym przed Rajdem Sardynii, w którym wystartują dwie polskie załogi.

Belg odnotował najlepszy wynik na swoim trzecim i zarazem ostatnim przejeździe próby Olmedo o długości 3,53 km. Neuville za kierownicą Hyundaia i20 N Rally1 był szybszy o 0,3 sekundy od drugiego Esapekki Lappiego z Toyoty, który zalicza swój debiut w aucie z hybrydą na szutrowych odcinkach. Czołową trójkę uzupełnił zespołowy kolega Lappiego, Elfyn Evans, tracąc kolejne 0,2 sek. Czwartą lokatę w tabeli zajął Pierre-Louis Loubet z M-Sportu, będąc najszybszym kierowcą Pumy. Za jego plecami uplasował się Kalle Rovanperä z Toyoty. Szóste i siódme miejsce zajęli Craig Breen oraz Gus Greensmith z M-Sportu. Z kolei Dani Sordo, reprezentujący barwy Hyundaia, który dwukrotnie wygrywał Rajd Sardynii, był dopiero 10.

Ott Tänak z Hyundaia był w stanie przejechać tylko jedną próbę w wyznaczonym czasie, zanim jego samochód został dotknięty przez problem techniczny związany z silnikiem.

Jednym z głównych punktów rywalizacji w Sardynii są wysokie temperatury, które w połączeniu z kurzem będą stanowiły ekstremalne wyzwanie dla załóg. Już wcześniej poruszono temat, że w najnowszych samochodach WRC temperatury w środku są bardzo wysokie, a gdy oczekuje się, że temperatura powietrza może wynosić nawet 35°C wokół Alghero, stanowić to może zagrożenie. Z tego względu na tę rundę producenci jednogłośnie zgodzili się na zamontowanie na dachu i górnej części przedniej szyby specjalnych osłon, których zadaniem będzie odbijanie promieni słonecznych, które w przeciwnym razie byłyby wchłaniane przez auto i zamieniane na ciepło.

Rovanperä jako lider mistrzostw będzie otwierać trasy w piątek, co na szutrowych odcinkach zazwyczaj oznacza wolniejsze czasy przez czyszczenie drogi. W trakcie rywalizacji załogi będą miały do pokonania 21 odcinków specjalnych o łącznej długości 307,91 km.

W Rajdzie Sardynii wystartują dwie polskie załogi, obie w klasie WRC 2 w samochodzie Škoda Fabia Rally2 evo: Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk, a także Daniel Chwist/Kamil Heller.

Źródło: wrc.com

PNrZałogaZespół Rezultat
111

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT2:15,4
24

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT+ 0,3
333

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 0,5
47

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
M-Sport Ford WRT+ 1,6
569

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,8
642

Craig Breen
Paul Nagle
M-Sport Ford WRT+ 2,0
744

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 2,3
818

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 2,6
916

Adrien Fourmaux
Alexandre Coria
M-Sport Ford WRT+ 2,7
106

Dani Sordo
Cándido Carrera
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3,8
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1