Rovanperä odnosi zwycięstwo w Rajdzie Szwecji

Kalle Rovanperä w pewnym stylu sięgnął po zwycięstwo w Rajdzie Szwecji, wykorzystując wycofanie się na początku dnia swojego głównego rywala, Elfyna Evansa.

Po sobotniej części zmagań Rovanperä po stoczeniu walki z zespołowym kolegą z Toyoty, Evansem, prowadził w rajdzie z przewagą 8,8 sekundy. W niedzielę załogi miały do pokonania dodatkowe cztery odcinki specjalne o łącznej długości 56,84 km.

Dzień dla lidera rajdu nie rozpoczął się do końca po jego myśli, ponieważ w Toyocie Rovanpery zabrakło mocy z układu hybrydowego. Mimo to, Fin na OS16 Vindeln 1 (14,19 km) odniósł etapowy triumf, pokonując o 2,2 sekundy Thierry’ego Neuville’a z Hyundaia. Ponadto powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji rajdu po tym, jak Evans najpierw otrzymał karę doliczenia 10 sekund kary za jazdę poza trasą na ostatnich metrach ostatniego sobotniego oesu, a na dzisiejszej porannej próbie uderzył w bandę śnieżną i odpadł z rywalizacji. To wypromowało między innymi Neuville’a na drugie miejsce, który jednak miał 23,9 sekundy straty do Rovanpery, zaś na trzecią lokatę awansował drugi z kierowców Toyoty, Esapekka Lappi.

Na następnej próbie – OS17 Sarsjöliden 1 (14,23 km) – Rovanperä był w stanie uzyskać tylko piąty czas, notując 3,3-sekundową stratę do najszybszego na tym oesie Otta Tänaka, który jednak po piątkowej awarii Hyundaia walczył jedynie o punkty na Power Stage. Główna uwaga skupiła się jednak na walce o drugie miejsce pomiędzy Neuvillem a Lappim. Neuville na tej próbie zahaczył tyłem Hyundaia o bandę śnieżną i stracił 1,7 sekundy do Fina, w wyniku czego w generalce dzieliło ich tylko 3,2 sekundy.

Nie rozproszyło to jednak Neuville’a, który wygrał na OS18 Vindeln 2, pokonując Lappiego o pół sekundy, zaś z trzecim czasem zameldował się Rovanperä. Jak przyznał na mecie Fin, nie miał powodów, aby naciskać – w ten sposób chciał zaoszczędzić opony na wieńczący rajd Power Stage.

Właśnie na OS19 Sarsjöliden 2 Rovanperä przypieczętował zwycięstwo w rajdzie, w którym swój jedyny triumf w WRC w 2001 roku odniósł jego ojciec, Harri. Ponadto Fin wywalczył dodatkowe cztery punkty za drugi najszybszy czas tym oesie. Drugie miejsce zajął Neuville, zaś na najniższym stopniu podium stanął Lappi w swoim powrocie do WRC. Na czwartym miejscu dojechał kolejny z kierowców Toyoty, Takamoto Katsuta.

Po świetnym występie w Rajdzie Monte Carlo, to nie był udany Rajd Szwecji w wykonaniu kierowców M-Sportu. Jedynie Gus Greensmith był w stanie przejechać pełny dystans rywalizacji, lecz większość ze swojego czasu stracił z powodu piątkowej awarii skrzyni biegów i układy hybrydowego. Szóstą pozycję zajął z kolei Oliver Solberg z Hyundaia, który początkowo jechał w czołówce, jednak w sobotę stracił pewność siebie, a następnie stracił 2 minuty i 40 sekund przed startem sobotniego ostatniego oesu za zbyt późny meldunek, spowodowany koniecznością naprawy usterki związanej z przepustnicą.

O zwycięstwo mógł powalczyć jego zespołowy kolega z Hyundaia, Tänak, jednak jego awaria hybrydy w piątek pozbawiła go wszelkich szans na dobry wynik. Mimo to powrócił na trasę i do swojego konta może dopisać dodatkowe 5 punktów za zwycięstwo na Power Stage.

Na Power Stage dodatkowe punkty otrzymali: Ott Tänak (5), Kalle Rovanpera (4), Thierry Neuville (3), Takamoto Katsuta (2) oraz Craig Breen (1).

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Chorwacji, który zaplanowano na 21-24 kwietnia.

PNrZałogaZespół Rezultat
169

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT2:10:44,9
211

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 22,0
34

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Toyota Gazoo Racing WRT+ 30,6
418

Takamoto Katsuta
Aaron Johnston
Toyota Gazoo Racing WRT NG+ 2:19,4
544

Gus Greensmith
Jonas Andersson
M-Sport Ford WRT+ 3:20,4
62

Oliver Solberg
Elliott Edmondson
Hyundai Shell Mobis WRT+ 5:39,4
720

Andreas Mikkelsen
Torstein Eriksen
Toksport WRT+ 7:11,1
824

Ole Christian Veiby
Stig Rune Skjærmoen
Ole Christian Veiby+ 7:34,3
923

Jari Huttunen
Mikko Lukka
M-Sport Ford WRT+ 8:14,2
1028

Egon Kaur
Silver Simm
Egon Kaur+ 8:24,8
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski
Przemysław Garczyński

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1